Tudomány;Kína;űrszonda;aszteroida;

2019-05-11 12:12:00

A Föld miniaszteroidájára küldene szondát Kína

Robotmissziót küldene a világűrbe a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA), amely egy üstökös meglátogatásán túl mintát gyűjtene egy aszteroidáról is.

A tízéves küldetés, amelyet ugyan a kínai kormány még nem hagyott jóvá hivatalosan, 2024-ben indulna – idézi a Csillagászat.hu a CNSA nemzetközi együttműködés menedzserének, Yang Ruihongnak a Nature folyóiratban megjelent szavait. 

Jelenleg Japánnak (Hayabusa-2) és az Amerikai Egyesült Államoknak (OSIRIS-REx) is kering űrszondája aszteroidák körül, a Hayabusa-1 misszió volt az első, amely 2010-ben aszteroidamintát hozott a Földre.

A Kínai Nemzeti Űrügynökség a 2016 HO3 jelű, Föld körül keringő kvázi-szatellita aszteroidára küldené a mintagyűjtő szondát. A CNSA külföldi kutatóközpontok javaslatait várja, milyen extra tudományos berendezéseket vihetne magával hasznos teherként a kínai űrszonda.

Az űrszonda az aszteroida elérése után visszatérne a Föld körüli pályára és ledobná a mintatartó kapszulát. A kisméretű aszteroida, amely Kamo’olaewa néven is ismert, még 100 méter hosszú sincs és azért kvázi-szatellita beosztású, mert a Föld körül kering, de túl messze van ahhoz, hogy valódi hold legyen. Maximális távolsága idején körülbelül százszor van távolabb a Holdnál.