Kuba;melegfelvonulás;melegjogok;

- Melegfelvonulást tartottak Havannában, a rendőrség vetett véget a demonstrációnak

Bár a kubai kormány tiltja a melegek hátrányos megkülönböztetését, a szombati vonulást mégsem engedélyezték a hatóságok, és a kormányközeli civilek is kihátráltak a kezdeményezés mögül.

Felvonulást tartottak Havannában szombaton melegjogi aktivisták, jóllehet nem kaptak erre engedélyt a hatóságoktól. A demonstráció a közösségi médián szerveződött. Száznál több kubai melegjogi harcos vonult fel szivárványos zászlókat lengetve. Havanna központi parkjából indultak el, és közel egy kilométert tettek meg, amikor rendőrök útjukat állták. Egyes felvonulók dulakodni kezdtek velük, hármójukat előállították.

Egy hónap leforgása alatt ez volt a második olyan felvonulás, amelyet az állami intézményektől függetlenül szerveztek. Az előbbit állatvédők tartották, ám a melegjogi aktivistákkal ellentétben ők kaptak engedélyt. Az effajta felvonulások ritkaszámba mennek a szigetországban, ugyanis

Kubában a törvényesen működő civil szervezetek valahogy a magyar CÖF-CÖKA mintájára lehet elképzelni: gyakorlatilag a kormány kinyújtott "karjaiként" működnek.

Mindenfajta nem engedélyezett felvonulást gyors és határozott rendőrségi intézkedés követ.

A rendőrség végül három embert előállított.

Az 1959-es forradalom után Kubában üldözték a melegeket, sokukat kényszermunkával sújtottak. Azóta változott a helyzet, kormány ma már tiltja a melegek hátrányos megkülönböztetését, a Raúl Castro kommunista vezető lánya, Mariela Castro által irányított CENEXES nevű szervezet pedig a melegjogok nemzetközileg elismert harcosa. A szervezet a melegházasság elismeréséért küzdött, ám az alkotmányos reform napirendjéről lekerült ez a kérdés, mert sok kubai nemtetszéssel fogadta a kezdeményezést.

A CENESEX lemondta a szombatra tervezett felvonulását; azt más melegjogi aktivisták és csoportok tartották meg a Facebook közösségi portál és a WhatsApp üzenetküldő alkalmazás segítségével megszervezve.

A vezető a libanoni polgárháború legsúlyosabb korszakában került az egyház élére, bíborosnak II. János Pál pápa nevezte ki.