Csehország;gólyafészek;Andrej Babis;

2019-05-14 21:12:08

Az igazságszolgáltatás függetlenségért tüntetnek Csehországban

Csehországban tüntetéshullám alakulhat ki. Hétfőn ismét tömegek vonultak utcára, Andrej Babis miniszterelnököt hatalommal való visszaéléssel vádolják.

Az ellenzéki újságírók Prágában sem tartoznak a legnépszerűbb személyiségek közé kormányzati körökben. Amikor Andrej Babis kormányfőt a napokban, egy televíziós interjúban a vele szembeni megmozdulásokról kérdezték, azt közölte, mindenkinek joga van tüntetni, de az egyes médiumok minden miniszter munkáját igyekeznek megnehezíteni. A cseh kormányfő rendre vele szembeni politikai hadjáratról beszél.

Ezúttal a nemrégiben kinevezett igazságügyi miniszter, Marie Benesová került célkeresztbe, de nem véletlenül. A miniszterelnök, aki hazája második leggazdagabb embere, ugyanis egy olyan időszakban váltott a tárca élén, amikor jogi szempontból meglehetősen kényes helyzetben van. Sokak szerint Babis így akarja megszüntetni az ellene zajló eljárást az úgynevezett Gólyafészek-ügyben. Tavaly januárban a rendőrség vádemelést javasolt Babissal szemben, miután az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) szabálytalanságokat állapított meg a nevéhez fűződő Gólyafészek szabadidőközpont uniós támogatása ügyében. A jelentés szerint a központ jogtalanul jutott a mintegy 50 millió koronás (580 millió forint) európai uniós támogatáshoz.

A cseh szociáldemokraták 2018-ban azzal a feltétellel léptek be Babis kabinetjébe, hogy ha vádat emelnek vele szemben ebben az ügyben, akkor távoznia kell a miniszterelnöki tisztségből. Babis politikai túlélése forog tehát kockán. A kormányfő rendre külső erőket vél felfedezni a  vádak mögött, tavaly januárban például azt állította, a maffia szervezett ellene összeesküvést, a maffiózók milliárdokat loptak el hosszú éveken át és szerinte a rendőrségnek nincsenek is ellene bizonyítékai.

Az emberek egyre inkább kezdik megelégelni Babis játszmáit. Hétfőn a szervezők becslései szerint ismét húszezren vonultak fel a cseh fővárosban, az óváros egy része teljesen megtelt. Egy héttel korábban tartották az első megmozdulást, amikor hasonló tömeg lepte el Prága utcáit. Ugyanakkor más városokban is ezrek tüntettek. Az 1989-es bársonyos forradalom óta a legnagyobb tüntetéshullám alakulhat ki. A megmozduláson az egyik felszólaló szerint a kormányzat alá akarja ásni az igazságszolgáltatás függetlenségét, rendszeresen intéznek támadást a bírákkal szemben. A tüntetést a „Millió Pillanat a Demokráciáért” nevű csoport szervezte. Elnöke, Mikulás Minár garanciákat követelt arra, hogy megőrizzék az igazságszolgáltatás függetlenségét. Babis szerint a megmozdulásokat nem kell komolyan venni, valójában az ellenzék választási kampányáról van szó az európai parlamenti voksolás finisében.

A miniszterelnök minden vádat teljesen alaptalannak tart. „Benesová asszony mindig a korrupció ellen harcolt, s ma is e küzdelem kiemelkedő személyisége. Az igazságügy elismert szakértője” – indokolta a döntést Andrej Babis. Hogy a váltást mégsem kizárólag Benesová kivételes képességei indokolták, jelzi, a frissen kinevezett tárcavezető már miniszteri megbízatásának második napján felvetette az igazságügyi reform szükségességét, amivel „egyszerűsítené” a jogi eljárásokat. Beszélt arról is, hogy nem tartja szükségesnek a két főügyészi tisztséget. Éppen azt számolná fel, amelyik megindította az eljárást a kormányfővel szemben.

Az ellenzéki, konzervatív Polgári Demokrata Párt (ODS) vezetője, Petr Fiala elismerte ugyan, hogy az igazságügyi reformról már korábban is szó esett, ugyanakkor a cseh állami tévében elmondta, „olyan miniszterelnöke van országunknak, aki ellen nyomoznak és akivel szemben vádat emelhetnek. Ezért nem véletlen, hogy az emberek összefüggést látnak az igazságügyi tárca élén történt váltás és ezen ügy között. Ebben a helyzetben nem várhatják el azt tőlünk, hogy igazságügyi reformról beszéljünk. Teljesen más helyzetben vagyunk, olyanban, amely az egész politikai rendszer számára súlyos terhet jelent” - fogalmazott.

Babis nyilvánvalóan az időt próbálja húzni. Egyúttal, mint mondta, arra kérte Benesovát, ne nyilatkozzon. „Elég az, ha miniszteri irodájában ül, az előzményekkel foglalkozik. Elég, ha az első száz nap után beszél, akkorra már lehiggadnak az újságírók”. A kormányfő bírálói ugyanakkor azt remélik, hogy addigra már vádat emelnek a miniszterelnökkel szemben.