USA;Egyesült Államok;abortusz;Alabama;

2019-05-15 20:18:30

Az USA legszigorúbb abortuszörvényét szavazták meg Alabamában

Az állam repulikánus többségű szenátusa nagy többséggel úgy döntött, hogy már a fogantatás pillanatától kezdve bűncselekmény a magzatelhajtás.

Alabama állam erősen republikánus többségű szenátusa 25-6 arányban megszavazta az Egyesült Államok legszigorúbb abortusztörvényét, amely most a republikánus pártállású kormányzónő aláírására vár. A törvény értelmében bűncselekménynek minősül, és akár 99 évig terjedő börtönnel is büntethető lesz a magzatelhajtás végrehajtása a terhesség bármely szakaszában. Egyetlen esetben tehető kivétel: akkor, ha a nő egészségét súlyos veszély fenyegeti.

A 35 tagú alabamai szenátusban 27 hely a republikánusoké, 8 a demokratáké. A végszavazás során a párthovatartozás döntött. Előtte szavaztak egy módosító indítványról is, amelynek alapján szintén kivételt képezhetett volna a tilalom alól az, ha a terhesség erőszakos közösülésnek vagy vérfertőzésnek a következménye. Ezt az indítványt 21-11 arányban vetették el, vagyis akadt olyan republikánus szenátor, aki a demokraták mellé állt a kérdésben.

Az elfogadott törvény értelmében már a cselekményre irányuló kísérlet is büntetendővé válik, és maximum 10 év szabadságvesztéssel sújtható. A jogszabály lényegében az orvost fenyegeti – a nő, akin végrehajtják a magzatelhajtást, büntetőjogi értelemben nem vonható felelősségre.

A szintén republikánus többségű alabamai képviselőház már áprilisban elfogadta a törvényt, így az most Kay Ivey kormányzónő elé került aláírásra. Kommentátorok felhívják a figyelmet arra, hogy az állam törvényhozásában érvényesülő erős republikánus túlsúllyal valószínűleg felülbírálható lenne egy esetleges kormányzói vétó. A törvény a végső döntés megszületése után hat hónappal lép hatályba.

Ebben az évben eddig négy amerikai államban – legutóbb Georgiában, előtte pedig Kentuckyban, Ohióban és Mississippiben – fogadtak el olyan törvényt, amely a magzat első szívdobbanásától – nagyjából a terhesség hatodik hetétől kezdve - megtiltja az abortuszt. Az alabamai törvény azonban már a fogantatás pillanatától tiltja a magzatelhajtást. 

Georgia államban Brian Kemp republikánus kormányzó a minap írta alá a 2020 január elsejével életbe lépő „szívdobbanás-törvényt”. Hollywoodban színészek és filmgyártó cégek bojkottot hirdettek meg a konzervatív déli államok közé tartozó Georgia ellen. Kentuckyban egy szövetségi bíró felfüggesztette a törvény érvényét, Mississippiben pedig júliusban lép hatályba a márciusban elfogadott jogszabály.

A kérdésben súlyos jogi csatározások várhatóak szerte az Egyesült Államokban. Az 1973-ban a Roe v. Wade ügyben hozott legfelső bírósági döntés szövetségi szinten engedélyezte a művi abortuszt, így az egyes államok ezzel ellentétes jogalkotása elméletileg bukásra van ítélve. Többen azonban úgy vélik, hogy miután Donald Trump elnök konzervatív többségűvé alakította át a legfőbb igazságszolgáltatási testület összetételét, a Roe v. Wade döntést akár felül is vizsgálhatják.