;

Ferenc pápa;populisták;Konrad Krajewski;Apostoli Alamizsnahivatal;Matteo Salvini;

- Orbán új szélsőséges barátja frontális támadást indított a pápa ellen

Egyre inkább elmérgesedik a Vatikán és az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini viszonya. Az egyházfő szerint nagy veszély leselkedik a társadalomra.

Matteo Salvini és a Ferenc pápa eddig sem szívelték egymást. Az olasz belügyminiszter megtestesíti mindazt, ami ellen a katolikus egyházfő felemeli szavát. Nem akar szolidaritást a menekültekkel, hanem még azon hajók ellen is szankciókat vezet be, amelyek humánusan felveszik őket a fedélzetükre. Hogy a pápa mennyire nem kedveli a jobboldali populista Liga elnökét, jelzi, nem is volt hajlandó fogadni őt. Salvini nemrégiben egy pólóban jelent meg, amelyen e szöveg szerepel: „Benedek az én pápám”.

A pápa többször figyelmeztetett az idegengyűlölet, a rasszizmus és a populizmus veszélyeire. 2017 márciusában a német Die Zeitnek adott interjújában úgy fogalmazott, hogy a populizmus „a gonosztól való, és az elmúlt évszázad megmutatta, milyen rossz vége lehet”. Egy tavaly szeptemberi konferenciára írt beszédében rámutatott, hogy manapság ismét terjedőben van a félelem, a lenézés vagy a gyűlölet olyan emberek vagy csoportok ellen, amelyeket különbözőnek ítélnek meg etnikai, nemzeti vagy vallási hovatartozásuk alapján, és nem tartanak méltónak arra, hogy teljes mértékben részt vegyenek a társadalom életében. Ez pedig intoleranciához, diszkriminációhoz vagy kirekesztéshez vezetnek az adott társadalomban, ráadásul egyeseket tettlegességre, erőszakra is ösztönöz, amelyek – mint a Vatikáni Rádió akkori tudósítása rámutatott – súlyosan sértik az érintett személyek emberi méltóságát és alapvető jogait. A pápa kiemelte, a politika világában is előfordul, hogy a félelmeket, egyes csoportok nehézségeit eszközként használják fel és illuzórikus ígéreteket tesznek rövid távú választási érdekek miatt. A pápa kiemelte, e jelenségek iránt nem lehetünk közömbösek.

Ez a gondolat a Szentszékhez akkreditált januári üzenetében is felbukkant. Mint fogalmazott, a két világháborúban a populista és nacionalista törekvések fölébe kerekestek a Nemzetek Szövetsége tevékenységének. „Az ilyen ösztönös törekvések újbóli megjelenése fokozatosan gyengíti a multilaterális rendszert, aminek következménye a bizalom általános hiánya, a nemzetközi politika hitelességének válsága és a nemzetek családjában a legkiszolgáltatottabb tagok fokozatos marginalizációja” – fogalmazott a pápa.

Ferenc számos más alkalmakkor is figyelmeztetett a populizmus veszélyeire, legutóbb múlt héten, amikor a római egyházmegye papjaival találkozott. Arra figyelmeztette a lelkipásztorokat, kerüljék a rasszizmust és a populizmust. Aki a sorok között tud olvasni, az sejtheti: az üzenet részben Salvininek szól, aki folyamatos gyűlöletkeltéssel, mások kirekesztésével, rasszizmussal érte el azt, hogy hazája legnépszerűbb pártja a Liga legyen. Megmérgezte az emberek lelkét.

Ebben a helyzetben kivételes jelentősége volt a pápa alamizsnása, Konrad Krajewski akciójának. A lengyel bíboros (tavaly nyáron lett a Bíborosi Kollégium tagja) visszakapcsolta az áramot a hajléktalanoknak egy használaton kívüli, állam tulajdonban lévő ingatlanban, ahová 2013-ban költöztek be. A rendőrség leplombálta a főkapcsolót, ezt azonban a bíboros eltávolította. A házban mintegy 450-en laknak, köztük bevándorlók, menekültek, sok muzulmán, s száz gyermek. Az áramot azért kapcsolták le, mert az ingatlan 300 ezer eurós tartozást halmozott fel. Május 6. óta tengődtek világítás és víz nélkül. Egy apáca beszámolója szerint leírhatatlan állapotok uralkodtak, mert az orvosi műszereket sem lehetett használni. Mindezek után a lengyel főpap kiérdemelte a „pápa Robin Hoodja” címet.

Krajewski bíboros ellen eljárás indul, s akár három éves börtönnel is sújthatják. „Elvárom tőle azt, hogy fizesse ki az összes nehéz helyzetben lévő olasz család villanyszámláját, akik házat sem foglaltak el” – mondta a tőle megszokott „humanizmussal” Salvini, aki fel akarja számolni az összes – mintegy száz – elfoglalt római házat. 12 ezer ember kerülhet így az utcára. Egyúttal azt is közölte, „olaszok milliói hónapokig egy pizzát sem tudnak megenni, hogy fizessék a rezsit”. Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár rámutatott: Krajewski bíboros nagyon is létező problémára hívta fel a figyelmet és jó szándékúan cselekedett.

Valójában nem is Krajewski, hanem a pápa áll a szélsőségesek célkeresztjében. A vasárnapi Úrangyala imádság során egy újfasiszta olasz szervezet, a Forza Nuova tiltakozott a pápa ellen, „árulónak” nevezve őt.

A Vatikán alamizsnásaAz 1963-ban született Konrad Krajewski érsek először 1990-ben került Rómába, majd 1998-ban került vissza a Pápai Liturgikus Hivatalhoz. 1999. májusában nevezte ki II. János Pál a pápa ceremóniamesterének. 2013-ban már Ferenc pápa nevezte ki alamizsnásnak, s ezzel együtt Beneventum címzetes érsekének. Tavaly júniusban kreálta bíborossá Ferenc pápa. A pápa alamizsnásának, illetve az Apostoli Alamizsnahivatalnak a legfontosabb feladata a szegények megsegítése, illetve a pénzgyűjtés. A katolikus egyház első századaiban a diakónusok feladata volt a szegények megsegítése, később a pápák családtagjait bízták meg ezzel a feladattal – írta a Vatikán honlapja. Először III. Ince pápa (1198-1216) bullája tett említést az alamizsnási tisztségről. Boldog X. Gergely pápa (1271-1276) szervezte meg első ízben az Apostoli Alamizsnahivatalt. Manapság az alamizsnást érseki rangra emelik. A hivatal minden bevételét, így azokat az adományokat, amelyeket a pápai áldásokért adnak, teljes egészében karitatív célra kell fordítani.

Új korlátozásokat vezet be az "élőzésre" a Facebook, miután az 51 ember életét követelő christchurch-i merénylet elkövetője így közvetítette akcióját.