rendőrség;Donáth Anna;Cseh Katalin;

2019-05-16 08:45:00

Fiatal nőket simán letepernek egy tüntetésen a rendőrök egy füstgyertya miatt, de stadionban nem csípi a szemüket

Focimeccsen azt is szabad, amit elvileg tilos. A rendőrség csak tüntetéseken, ellenzéki politikusokkal szemben intézkedik.

A legutóbbi, május 4-én rendezett FTC-Újpest focimeccsen a Ferencváros drukkerei százával gyújtottak füstgyertyákat a Groupama Arénában. A tévéközvetítésben többször is csak tejfehér massza látszott a pályából, a második félidőben hosszú percekre félbe kellett szakítani a játékot.

A rendőrök a közelmúltban füstgyertyázás miatt háromszor is lecsaptak az ellenzéki Momentum politikusaira. Fekete-Győr András pártelnököt például, aki egy tüntetésen a rendőrök irányába dobott „füstképző eszközt”, hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsítják. Az ügyészség szerint tettével a sorfalban lévő rendőrök látását és légzését is zavarta.

A szintén momentumos Donáth Anna a kezében tartotta a „lila füstöt kibocsátó partikelléket”, amikor a rendőrök földre teperték, lefújták könnygázzal, majd elvitték a kőbányai kapitányságra, ahonnan csak másnap reggel engedték el. Vele vállalt szolidaritást párttársa, Cseh Katalin: egy másik tüntetés után ő is füstgyertyát gyújtott. A rendőrök akkor nem avatkoztak közbe, de hazafelé követték. A lakása közelében feltartóztatták, igazoltatták, „tűzgyújtásra alkalmas eszközt” kerestek nála. Az akció részeként jegyzetfüzetét, púderdobozát, melltartóját is átvizsgálták. Tiltott pirotechnikai eszköz használata miatt indult eljárás ellene.

A stadionon belüli pirotechnikai eszközök használatával kapcsolatban rendőri intézkedésre nem került sor. A Groupama Arénába történő beléptetést a biztonsági szolgálat végezte, a rendőrség a hatályos jogszabályok alapján járt el – első körben ezt a rövid tájékoztatást kaptuk az ORFK Kommunikációs Szolgálattól. Nem elégedtünk meg ennyivel. Kértük, hogy magyarázzák el, mi a különbség aközött, ha szurkolók egy stadionban gyújtanak füstgyertyát, és aközött, ha valaki közterületen, politikai rendezvényen csinálja ugyanezt.

Másodjára a rendőrség pontos jogszabályi hivatkozásokat is tartalmazó választ küldött. Az ORFK a sporttörvényt, a szabálysértési, valamint a rendőrségi törvényt idézte. A lényeg: a sportesemény lebonyolításáért a sportrendezvény szervezője a felelős. Jogsértést követ el, aki megszegi a pirotechnikai termékekre vonatkozó szabályokat. A rendőrség köteles intézkedni (vagy intézkedést kezdeményezni), ha például közbiztonságot és közrendet sértő cselekményt „észlel, illetve ilyet a tudomására hoznak”. A rendőrség végezetül hangsúlyozta: „A pirotechnikai eszköz (füstgránát) használata közterületen és sportlétesítményekben is egyaránt jogszabályba ütközik. A sportrendezvények sportlétesítményen belüli rendjének fenntartása a sportról szóló törvény fent idézett rendelkezése alapján a szervező felelőssége.”

Itt elakadtunk. Érzékeltük ugyan, hogy az ORFK az FTC-re igyekszik hárítani a teljes felelősséget, de számunkra a második válaszból sem vált világossá, hogy a momentumosok ellen miért lépett fel a rendőrség, a fociszurkolók ellen pedig miért nem.

– A rendőrségnek észlelnie kellett a jogsértést, de nem tett semmit. Így a rendőrség saját tájékoztatása alapján elmulasztotta intézkedési kötelezettségét – nyilatkozta lapunknak Tóth Balázs ügyvéd, a Cseh Katalin jogi képviseletét vállaló Magyar Helsinki Bizottság munkatársa, és azzal folytatta: – Bár a rend fenntartása a stadionon belül valóban a szervező felelőssége, ez nem azt jelenti, hogy a rendőrségnek ne lenne dolga jogsértés esetén.

Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy a szóban forgó mérkőzést az ORFK kiemelt biztonsági kockázatúnak minősítette. A sportrendezvények biztonságára vonatkozó kormányrendelet értelmében, ha rendőri biztosítás van, akkor intézkedési kötelezettség terheli a rendőrséget.

Tóth Balázs hangsúlyozta, hogy a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó demonstrációkon is a szervező felelőssége a rend fenntartása. Ebből azonban nem következik, hogy a rendőrség ne lenne köteles intézkedni, ha jogsértést észlel a rendezvényen, és ne lenne köteles megindítani az indokolt eljárásokat az eseményt követően a jogsértőkkel szemben.

Az ügyvéd felidézte: amikor Donáth Annát bevitték a kapitányságra, akkor neki nem mondták azt, hogy a rendőrségnek nincs vele dolga, mert a rend fenntartása a rendezők felelőssége. Nem mondták Cseh Katalinnak sem, aki szintén nem dobott senki felé semmit. A Magyar Helsinki Bizottság munkatársa szerint úgy tűnik, hogy focimeccsek esetében kevésbé szigorú a rendőri jogalkalmazás, mint amikor ellenzéki politikusokról van szó.