kampány;plakátok;

- Újabb frontok a plakátháborúban

Kilencből hat fideszes vezetésű város tiltja vagy nem ad egyértelmű választ arra, tehet-e az ellenzék politikai hirdetéseket villanyoszlopokra.

Mégsem annyira megengedőek a fideszes vezetésű városok – ez a tanulsága annak a levelezésnek, amit az MSZP folytat a megyei jogú városok vezetésével. Míg az első körben három polgármesterből kettő rábólintott arra, hogy ellenzéki plakátok kerüljenek az önkormányzati tulajdonban lévő villanyoszlopokra – Veszprém és Székesfehérvár belegyezett, Pécs elutálta az ötletet –, a második körben a kétharmados engedékenység szertefoszlott.

Dunaújváros és Kecskemét első embere hozzájárult ugyan ahhoz, hogy politikai hirdetések kerüljenek a póznákra, de kollégáik már szigorúbbak voltak. Miskolc nyíltan nem mondott nemet, de arra hivatkozva, hogy épp most írják össze az önkormányzati villanyoszlopokat, kérte, legyen türelemmel az MSZP, amint lezárul a folyamat, rögtön a polgármesterhez fordulhat plakátügyben. Csakhogy a választásokig tíz nap van mindössze, így az oszlopregiszter aligha készül el időben. Ha mégis, akkor sem biztos, hogy Kriza Ákos fideszes városvezető rábólint. Kaposvár nem bíbelődött indokokkal, Szita Károly polgármester deklarálta, hogy politikai reklámok nem kerülnek az oszlopokra. A többi megyei jogú város hallgat, időt húz.

Budapest oszlopügytől hangos, pedig korábban úgy tűnt, a fővárosban egyértelmű a póznakérdés. A helyhatósági oszlopok felett diszponáló Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. ugyanis közzétette, hogy ki milyen feltételekkel plakátolhat. A VI. kerületi önkormányzat vezetése azonban most a Demokratikus Koalíciót (DK) kárhoztatja, mondván megsértette a reklámozási szabályokat, ugyanis hirdetéseivel elcsúfítja az Andrássy úton magasodó kandelábereket. A kerület közleménye szerint a hatodik kerületben ugyanis hosszú évek óta közmegegyezés van a pártok között arról, hogy nem tesznek plakátokat az Andrássy út kandelábereire.

– A Fidesz azt hazudja, hogy a DK jogszerűtlenül plakátolt Terézvárosban és hogy erről a felháborodott lakóktól értesültek. Ez két hazugság. A valóság ezzel szemben az, hogy a DK-nak hivatalos, írásos engedélye van az Andrássy úti oszlopokat tulajdonló önkormányzati cégtől arra, hogy plakátolhat – fogalmazott Rónai Sándor, a pár szóvivője, EP-képviselőjelöltje, és hozzátette: – Felháborítónak tartjuk, hogy az állampárt terézvárosi pártkatonái még az ellenzék maroknyi használható felülete kapcsán is akadályoznak minket és hazudoznak rólunk.

Mindenesetre ha totális sikerrel járna is az önkormányzati oszlopokért folytatott plakátharc, az ellenzék akkor is csak annyit érne el, hogy az ország villanyoszlopainak 10-15 százalékára lehetne hirdetést applikálni. (És természetesen ezeken a felületeken is osztozni kellene a kormánypárttal.) A póznák zöme az áramvállalatok kezében van. A szolgáltatók tulajdonában lévő villanyoszlopok mintegy harmadát birtokló Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. közzétette ugyan, milyen feltételekkel plakátolhatnak a pártok, ám az MSZP hiába kérte írásbeli engedélyét, a társaság majdnem két hete nem válaszol. (Információink szerint a többi ellenzéki pártnak sem).

A magánkézben lévő szolgáltatók oszlopait, ahogy azt többször megírtuk, az Esma Zrt. bérli, és a Garancsi István érdekeltségében lévő reklámcég dönti el, felengedi-e a politikai hirdetéseket a póznákra. Az Esma viszont egyetlen formációnak sem engedélyezte a reklámok elhelyezését. Csakhogy a történet kicsúszni látszik a reklámcég kezéből. A Fidesz ugyanis jóváhagyás hiányában is plakátolt az Esma által bérelt felületekre – viszont a cég nem szedte le a reklámokat. Emiatt a DK kifogást is emelt a Pest Megyei Választási Bizottságnál, amelyik igazat adott a pártnak, és eltiltotta az Esmát a jogsértéstől. A reklámcég fellebbezett, mondván, nem felelős az engedély nélküli plakátolásért. És itt a történetben a csavar. A jogszabályok ugyanis úgy szólnak, hogy a pártok között nem lehet különbséget tenni, vagy mindegyik plakátolhat, vagy egyikük sem. Ez pedig a Nemzeti Választási Bizottság szerint „leszedési egyenlőséget is jelent”. Azaz mivel az Esma a Fidesz hirdetéseit nem távolította el, a többi formáció engedély nélküli plakátjait is békén kell hagynia. És a pártok a jelek szerint élnek is a lehetőséggel, és partizánban plakátolni kezdenek.

Egy tátrai üdülőt már ki is szemeltek a csúcstalálkozó helyszínéül.