Bioritmus;allergia;pollenszezon;

2019-05-16 15:15:00

A tavaszi allergiát nem zavarja az időjárás, már javában támad - Így védekezhet

Bár megelőzni nehéz, kezelni lehet a tavaszi pollenek okozta kellemetlen tüneteket.

Az allergiás megbetegedések egyik típusa egész évben okoz panaszokat, a most észlelhető tünetek hátterében pedig a tavasszal virágzó növények pollenjei állnak. Jó idő esetén már nagyon hamar elkezdődik a pollenszezon, a mogyoróbokor virágzása akár már február elején okozhat tüneteket. A korán virágzó fák, a kőris és a nyír után következő fűpollenek akár nyár közepéig is kitartanak – mondta Madarasi Anna PhD, a Budai Egészségközpont allergológus főorvosa a Népszavának.

A pollenek legtöbbször légúti tüneteket: vizes orrfolyást, tüsszögést, orrdugulást, szemviszketést, torokkaparást okoznak, de súlyosabb esetben akár a hörgőket is érintik és asztmás megbetegedés is jelentkezhet.

Megelőzés

A pollenek ellen nehéz védekezni, mert a szél „teríti” a virágporokat, ezért komolyabbak a tünetek száraz, szeles időben, mint esőben vagy utána. A védekezés módja az allergének csökkentése, ehhez például hazaérve célszerű azonnal lezuhanyozni, hajat mosni és átöltözni. Szellőztetni csak hajnalban ajánlott, és nem javasolt a szabadban szárítani a ruhákat. A levegő megszűrésében segíthetnek a különböző légszűrő berendezések, amelyeken az apró, mikron nagyságú pollenek sem jutnak át. Segíthet az orrmosás is, azaz ha a garatból és az orrmelléküregből a megfelelő eszközzel eltávolítjuk a lerakódó pollenszemcséket.

Kezelés

Mivel az allergia egy azonnali típusú immunreakció, amelyért a hisztamin felszabadulása tehető felelőssé, ennek gátlásával kezelhető a legtöbb tünet. Az orrdugulás viszont összetettebb immunológiai folyamat eredménye, ezért csak a helyileg alkalmazott szteroidos gyulladáscsökkentő orrspay hatásos ellene. Hiába érzi úgy a beteg, hogy egy-egy recept nélkül kapható szertől azonnal kidugul az orra, hosszútávon nem ez a jó megoldás, mert az érösszehúzó hatása miatt az érintett nyálkahártyaszakasz vérellátása csökken, és akár el is tud halni – hangsúlyozta dr. Madarasi Anna. 

A tüneti terápia azonban nem orvosolja azt a kóros immunreakciót, amely alapján a szervezet így reagál az amúgy ártalmatlan virágporra. Erre az úgynevezett immunterápia képes, amelynek lényege, hogy a beteg emelkedő dózisban megkapja az allergén antigénjét. A kezelést három egymás követő pollenszezonban kell elvégezni, így 10-15 éves tünetmentes időszak érhető el.

Az egész évben tartó panaszokat ugyanígy kezelik, és a háziporatka, a penészgomba, az állatszőrök vagy a madártoll okozta allergia esetén is az allergének csökkentése a tünetek megelőzésének egyetlen módja. Az immunterápia ezekben az esetekben is hatásos gyógymód, ám három éven keresztül – minden nap - tart az antigénes kezelés – mondta a szakorvos.