Még állnak előttünk szakértői megbeszélések – ütötte el pénteken a közrádió kérdését Orbán Viktor, miszerint hozott-e konkrét megállapodást Donald Trump amerikai elnöknél tett hétfői látogatása.
„Első és legfontosabb” tényezőként Magyarország abbeli érdekeltségét említette, hogy a Fekete-tenger román szakaszánál talált gázt mielőbb kitermeljék. Ezt a románok döntése alapján egy amerikai cég végzi - tette hozzá. (A szomszédos állam valójában nem a kitermeléssel, hanem - a nemzetközi szabályok szerint - a terület kutatási, illetve az esetleges találat hasznosítási jogát adta át az amerikai ExxonMobil mellett az osztrák OMV-nek is.) Az orosz gázhoz képest az egyetlen más gázkinyerési forrásunk ugyanis Romániában található – mondta. (A magyar kormány a horvátokkal is tárgyal az amerikai kitermelésű, a cseppfolyós formában behajózott gáz Adria-parti lefejtőjének megépítéséről, ám ezt a húrt Orbán Viktor pénteken nem pendítette meg.) A haladást a román-amerikai tárgyalásoktól is függővé tette. Pedig a kialakult helyzetért ő maga is felelős.
Tavaly ugyanis meggondolatlanul úgy nyilatkozott, mintha a gázkészletet Magyarország – pontosabban valamely hazai cég – már megvette volna. E valótlanság úgy a román politikát, mint a kitermelőket, meglehetős felbőszítette. Előbbiek meg is tiltották a kitermelt gáz egy vevőnek való eladását, egyszersmind megemelték a kitermel adóját. A két energiacég viszont e szabályok visszavonásáig nem lát neki a kitermelésnek. De ha meg is indulnak a munkálatok, a terméket annak adják, aki a legtöbbet ad érte, ami Orbán Viktor gondolatmenetéből ezúttal is kimaradt. Ráadásul Washington befolyása a magántulajdonú ExxonMobilra és az OMV-re egyaránt korlátozott. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön – még Amerikában - kijelentette: ha az ExxonMobil szeptemberig nem dönt a kitermelésről, hosszú távú gázvásárlási szerződésről kezdünk tárgyalni Moszkvával. Pedig ez utóbbit már korábban is többször kilátásba helyezte. Az Orbán-Trump-találkozó tehát ez ügyben kifejezetten távolította a két fél eleve meglehetős eltérő, több éve változatlan álláspontját.