Irán;rakéta;fenyegetés;Trump;

Trump Irán teljes elpusztításával fenyegetőzött

Az amerikai elnök azután fenyegette meg a közel-keleti államot, hogy rakéta csapódott be az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége mellett.

"Ha Irán harcolni akar, akkor Iránnak hivatalosan vége lesz. Soha többé ne fenyegesse az Egyesült Államokat!"

 - fenyegette meg a közel-keleti nemzetet Twitteren Donald Trump.

 

Az amerikai elnök ezt arra reagálva üzente Teheránnak, hogy vasárnap rakéta robbant az USA bagdadi képviseletének épülete mellett, a rakétát pedig helyi katonai illetékesek szerint az iraki főváros keleti, síita milíciák által ellenőrzött részéről lőtték ki. Ezeket a félkatonai csoportokat pedig Irán támogatja.

Trump fenyegetése felülírhatja békülési kísérleteit is, hiszen az elnök korábban még engedékeny hangnemet próbált megütni az amerikai szankciók sújtotta iráni állammal szemben. Május elején még arról beszélt, hogy e, hogy "reményei szerint rövid időn belül" találkozik Irán vezetőivel egy újabb nukleáris megállapodás érdekében. A múlt héten pedig a svájci elnököt fogadva újságíróknak azt hangsúlyozta: nem akar háborút Iránnal – emlékeztet az MTI.

 Az ellentmondásos elnöki nyilatkozatok mellett, az Egyesült Államok és Irán között az elmúlt hetekben érezhetően erősödött a feszültség. A hónap elején a Trump-adminisztráció repülőgép-anyahajót és bombázókat vezényelt a Perzsa (Arab)-öböl térségébe, arra hivatkozva, hogy el akarja hárítani Irán, vagy Irán támogatását élvező csoportok amerikai érdekek elleni feltételezett fenyegetését - Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pedig előre be nem jelentett látogatásra utazott az iraki fővárosba, és arról tájékoztatta az iraki hírszerzést, hogy amerikai értesülések szerint Irán amerikai érdekeket fenyeget a Közel-Keleten.

 Május 13-án aztán ismeretlen támadók szabotázst hajtottak végre Szaúd-Arábia két olajszállító hajója ellen, nem messze az Egyesült Arab Emirátusok partjaitól. Az incidens a Hormuzi-szoros közelében történt: a Perzsa-öblöt (Arab-öböl) az Ománi-öböllel összekötő, nagyjából 40 kilométer széles tengeri átjárón a világ kereskedelmi olajforgalmának nagyjából 20 százaléka halad át.

Bár a támadást hivatalosan az iráni külügy is elítélte, ezzel nem oszlatták el sem a szaúdiak, sem az Egyesült Államok gyanakvását. Vasárnap Szaúd-Arábia külügyminisztere, Ádel al-Dzsubeir újságíróknak azt mondta: országa "mindent megtesz a háború elkerüléséért, de ha a másik fél a harcot választja, a királyság teljes erejével és eltökéltségével válaszol, és megvédi magát és érdekeit". Al-Dzsubeir hozzátette: "a labda Irán térfelén pattog, és tőle függ, hogy eldöntse, mi legyen a sorsa".  

Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter azt szögezte le: Teherán nem akar konfliktust, de egyetlen országnak sem szabad azt hinnie, hogy szembeszállhat Iránnal.