Mindössze egy ügyeleti sürgősségi osztály fogadott súlyos, többszörösen sérült betegeket a május 11-12-i hétvégén, egy héttel ezelőtt, a többi három kórház lemondta az ügyeletet. Az egész azzal kezdődött, hogy a Honvédkórház jelezte, nem tud ügyeletet vállalni, majd a Szent János Kórház és a Dél-Pesti Centrumkórház Merényi úti traumatológiája is megtelt, és csak a Péterfy Kórház működött teljes kapacitással.
A Népszava kérdésére a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya is elismerte, hogy voltak ellátási gondok. Azt írta a tárca: "az MH Egészségügyi Központ Honvédkórház sürgősségi-baleseti ellátása folyamatos. A hétvégére – szombatra és vasárnapra - a III. progresszivitási szintű betegek ellátását mondta le a kórház, amelynek az az oka, hogy a Baleseti Sebészeti Osztály több orvosa is megbetegedett.
Pedig Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter az eset előtt néhány nappal azzal még azzal dicsekedett, hogy a sürgősségi ellátás problémáit megoldották, az ügy le is került a napirendről
A hvg.hu az eset kapcsán ugyanakkor felmérte, hogy mennyire terhelhető a négy baleseti központ működése – és aggasztó visszajelzéseket kaptak névtelenül nyilatkozó forrásaiktól.
A rendszernek ugyan természetes része, hogy a központok különböző okokra hivatkozva lemondják egy-egy beteg ellátását – például műszaki probléma miatt, vagy mert a vártnál több sürgősségi esetük lett, esetleg nincs elég emberük a feladat ellátásához. Ilyenkor az Országos Mentőszolgálat Mentésirányítási és Szuperügyeleti Osztálya (OMMSZO) köteles gondoskodni a kórházak közötti azonnali koordinációról, ami a kieső kapacitás helyettesítését jelenti – vagyis a szuperügyeleti osztály szervezi meg, ki vegye át a beteget. A lap információi szerint nem gyakori, de azért
Amelyik intézmény vállalja a helyettesítést, annak egyből három szakterületről (stroke-ellátó neurológia, CT-készítő radiológia és intenzív terápia) kell erőforrásokat átcsoportosítani, ami egy beteg esetében is három kijelölt helyettesítésnek számít. Az újság névtelenül nyilatkozó forrásaitól úgy tudja, hogy a Honvédkórház egy év alatt ezer kijelölt helyettesítést végzett (vagyis mintegy háromszáz esetet vett át másoktól), és volt olyan kórház, amelyik évi 200 napot mondott le a baleseti ellátás területén. A nyilatkozók szerint nincs olyan nap a Honvédban, hogy valamelyik centrum ügyeletét ne kelljen helyettesíteni.
A lap más helyről ennél is ijesztőbb véleményeket kapott: egy megszólaló szerint
Erről az állításról is megkérdezték az Állami Egészségügyi Ellátó Központot, de egyelőre nem kaptak választ.
Az egészségügyi forrás hozzátette, a rendszer a napi alapforgalmat épp ki tudja szolgálni, de semmi tartalék nincs. Ha nagy baj lenne, végszükség esetén helikopterrel lehetne a sérülteket vidéki kórházakba szállítani, de minden szállítás időveszteség, azaz kockázat.
A fővárosi baleseti ellátás részt vevő osztályairól egy másik informátor azt mondta, mind mentési, mind traumatológiai, mind intenzíves oldalról minden résztvevő osztálya a teljesítőképességének határán, de erejét megfeszítve dolgozik a betegek ellátásáért általában havi 220 óra felett, de nem ritka a havi közel 300 óra sem, hogy senki ne maradjon ellátatlanul.