Bioritmus;depresszió;Hashimoto-betegség;pánikbetegség;

2019-05-21 14:41:00

A lelket is megbetegítheti az ezerarcú Hashimoto

Kutatások szerint a Hashimoto-thyreoditiszben szenvedők körében magasabb a depresszió és a pánikbetegség előfordulása.

A pánikbetegség és a depresszió előfordulása világszerte nő, felnőttkorban mindkettő nők körében fordul elő gyakrabban. A depresszió hátterében biokémiai okok, örökletes és pszichológiai tényezők is ismertek, de a hormonális háttér szerepe is jelentős, a depressziós embereknek rendszerint igen magas a kortizol, azaz stresszhormon-szintjük – mondta Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. 

A depresszió tünetei:

A pánikbetegség kialakulásában szerepet játszhat a noradrenalin, de jellemző a fokozott szorongásérzékenység és a rossz megküzdési technikák alkalmazása is. 

A pánikbetegség tünetei:

Egy, majdnem húszezer résztvevővel végzett kutatás szerint az autoimmun pajzsmirigy gyulladásban érintettek körében lényegesen nagyobb a valószínűsége a depresszió és a szorongás, illetve a pánikbetegség kialakulásának. A szakorvos szerint ezért pajzsmirigybetegség esetén a pszichiátriai tünetek szűrésére és kezelésére is szükség van. A depressziós és a szorongásos betegeknél pedig célszerű a Hashimoto irányába is vizsgálódni. 

Az ezerarcú Hashimoto

Az autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladás kialakulásának pontos okai nem ismertek. A szervezet egy rossz immunválasz miatt olyan anyagokat kezd el termelni, amelyek ártanak a pajzsmirigynek, ami a szerv alul- (ritkábban túl-) működését okozzák. A Hashimoto tünetei attól is függenek, hogy alul-, vagy túlműködést okoz-e. Előbbi esetben jellemző a lassultság, a fáradtság, a hízás, az erősebb és a hosszabb menstruáció, valamint a székrekedés, az utóbbi pedig felpörgeti a beteget, álmatlanságot, fogyást, ritkuló havi vérzést és hasmenést okoz. Hajhullás és nyakfeszülés, rekedtség mindkét esetben előfordulhat. Megjelenésében szerepet játszhat a genetika, a környezeti ártalmak – szmog, dohányzás – is. Elsősorban nőket érintő betegség, amelynek első tünetei gyakran szülés után jelennek meg.