Debrecen;BMW;

- 400 hektár nem elég, még több földet venne Debrecen a BMW-gyárnak

Az infrastruktúra kialakításának előkészítése zajlik, ez szükségessé teszi további területek megszerzését is a városháza közleménye szerint.

Önkormányzati tulajdonba került Debrecenben a leendő BMW autógyárnak is helyet adó északnyugati gazdasági övezet 400 hektáros területe - közölte a városháza sajtóirodája pénteken. Közleményük szerint a fejlesztési övezet kialakításának első üteme 150 tulajdonost érintett. Az esetek 93 százalékában közös megegyezéssel - adásvétellel vagy csereterület biztosításával - zárult a folyamat, a terület 7 százalékát pedig kisajátították. A vételár kifizetések folyamatosak. Az önkormányzat 300 hektár csereterületet biztosított, amely 14 hektár kivételével az érintett gazdák tulajdonába került.

A földek, amiket a BMW-nek megszerzett Debrecen, az ott élők szerint az ország legjobb minőségű földjei, Kismacs környékén 5-6 millió forintba is kerül egy hektár. A csereföldek minőségéről nincs hír, ám mint a Népszavának nyilatkozta egy helyi, a gyár 40-45 aranykoronás parcellákon épülhet. 

A bajor autógyártónak szánt területet megváráslására és az infrastruktúra kialakítására az önkormányzat 44 milliárdos, kormánygaranciával megerősített hitelt vett fel. Emellett, a tavaly év végi bejelentés szerint a kormány 130 milliárd forinttal támogatja a közúti és vasúti fejlesztéseket, valamint a közműberuházásokat. A BMW-gyárnak is helyet adó északnyugati gazdasági övezet infrastruktúrájának kialakításával az erre kiírt pályázat nyertesének, a Market Építő Zrt.-nek 2019 őszéig kell végeznie a beruházás első, majd 2020 áprilisáig a második ütemével. A cég nettó 22,29 milliárd forintért vállalta a munkát.

Az ütemtervnek megfelelően, fél évvel a szerződés aláírását követően zárulhatott az északnyugati gazdasági övezet kialakításának első üteme - közölte a városháza. Jelenleg az infrastruktúra kialakításának előkészítése zajlik, ez szükségessé teszi további területek megszerzését is. Az erre vonatkozó tárgyalások folyamatban vannak az érintett tulajdonosokkal - jelezték.

Ha a költségek felét elviszi a bér, nehéz emelni a fizetéseket – panaszkodnak a cégek. A munkaerőhiány miatt mégis kénytelenek rá.