Európai Unió;Albánia;Észak-Macedónia;

2019-05-29 18:35:08

Zöld utat kapott Albánia és Észak-Macedónia

A már egyeztetéseket folytató Szerbiának és Montenegrónak pedig további erőfeszítéseket kell tennie, hogy 2025-re taggá válhasson.

Az EU tagállamai megkezdhetik a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával – ezt javasolja az Európai Bizottság szerdán elfogadott országjelentéseiben, amelyben a taggá válni szándékozó nyugat-balkáni országok felkészültségét értékeli. Az uniós testület megítélése szerint mindkét ország jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy megfeleljen a feltételeknek. Albánia különösen az igazságszolgáltatási átalakításában ért el eredményeket, Észak-Macedónia előtt pedig azért nyílt meg a sokáig eltorlaszolt út a csatlakozás felé, mert sikerült rendeznie névvitáját északi szomszédjával, Görögországgal. A megbeszélés-sorozat elindításáról az EU28-aknak egyhangúan kell dönteniük.

A már tagsági tárgyalásokat folytató Szerbiának és Montenegrónak további erőfeszítéseket kell tennie, hogy 2025-re taggá válhasson. A tagállamok elsősorban a jogállam tiszteletben tartása terén és a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni harcban várnak eredményeket.

Az Észak-Koszovó körül kialakult szerb-koszovói feszültségről Federica Mogherini külügyi főképviselő azt mondta sajtótájékoztatóján, hogy a feleknek mihamarabb vissza kell térniük a tárgyalóasztalhoz, hogy egy átfogó és kötelező erejű megállapodást hozzanak tető alá a kapcsolataik normalizálásáról. Szerinte ennek első lépése a vámháború befejezése Koszovó és Szerbia között. Az Európai Unió minden közvetítői és egyéb segítséget megad a megbékélési folyamathoz – tette hozzá.

Bosznia-Hercegovina csatlakozási kérelméről az állapította meg az Európai Bizottság, hogy még jelentősen javítania kell a teljesítményét ahhoz, hogy megfeleljen az előírásoknak. Brüsszel most egy részletes ütemtervet tett le az asztalra, amely a kulcsterületeken végrehajtandó reformokat tartalmazza. Johannes Hahn bővítési biztos megemlítette, hogy Kína igyekszik befolyást szerezni a nyugat-balkáni térségben, ami „önmagában nem jelent problémát”, de a harmadik országoknak tiszteletben kell tartaniuk az EU versenyjogi és egyéb szabályait.

A bizottsági közlemény leszögezi, hogy a régió 2018-ban több mint 1,1 milliárd euró uniós pénzügyi támogatásban részesült.

Az Európai Unió 2018 júniusában befagyasztotta a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, mert az egyre inkább eltávolodott a közösség demokratikus értékeitől. Az Európai Bizottság úgy ítélte meg, hogy ebben nem történt változás, így Ankarával nem folytatódnak a megbeszélések.