Tudomány;alvás;éjszakai munka;

2019-05-30 18:18:00

Rosszabbul viselik és többet is árt a "pacsirtáknak" az éjjeli munka

A "pacsirtákat" jobban megterheli az éjszaka végzett munka, mint a "baglyokat". A mesterséges fény megzavarja a bioritmust, befolyásolja a melatoninszintet, és ezzel növeli a krónikus betegségek kialakulásának veszélyét is.

Régóta ismert, hogy a változó műszakban végzett munka egészségtelen. Megzavarja több testfunkció természetes ritmusát, ezáltal magasabb lesz a cukorbetegség vagy a rák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik rendszeresen napközben dolgoznak - közölte a Bécsi Orvostudományi Egyetem (MedUni). 

Ennek hátterében valószínűleg a melatonin nevű hormon termelődésének megzavarása áll, ebből ugyanis mesterséges fénynél nem keletkezik elegendő. A mesterséges fény az éjszaka dolgozóknál egyfajta jetlaget (a kelet-nyugati irányú repülőutak során fellépő, időzóna-átlépések okozta fáradtságot) idéz elő, mert felborítja a nappal-éjszaka ritmusát - állapították meg a tudósok. A zavar mértékére a kronotípus, azaz az a fizikai jellegzetesség, amely meghatározza, hogy az illető reggel vagy este aktív, hatással van.

A 1989 óta zajló amerikai kutatás 130 résztvevőjének speciális adatait elemzésekor egy műszer hét napon át mérte a résztvevő nők retinájára beeső fényt. Emellett ellenőrizték a vizeletmintákban a melatonintartalmat, valamint figyelték az alvás minőségét és megállapították a kronotípust.

Kimutatták, hogy az éjszaka dolgozókat lényegesen nagyobb dózisú fény érte éjszaka, mint nappal, a melatoninszintjük pedig szabálytalan.  

A pacsirták melatoninritmusát az éjszakai körülmények jobban befolyásolták, mint a baglyokét, és számukra nagyobb egészségi kockázatot is jelent a terhelés. A kutatást vezető tudós korábban már feljegyezte, hogy az éveken át tartó éjszakai munka a pacsirták esetében megnöveli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

 A Nurses' Health-Study II (Ápolónők egészségügyi tanulmánya II.) című, hosszú távú kutatás eredményeit Eva Schernhammer, a MedUni tudósa és munkatársai a Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention című szaklapban publikálták.