ellenzék;Pécs;

2019-06-04 08:30:00

Az igazságra mindig csak az ellenzéki oldal kíváncsi: borsos áron kínálnak betekintést a pécsi civileknek

Egy pécsi szervezet szeretne belelátni az önkormányzat gazdálkodásba, ám a város cégei milliókat számláznának a civilek által kért információkért.

Tíz pécsi ügyvéd januárban megalapította a Társaság a Közérdekű Adatokért (TAKA) 2019 egyesületet, s mindezt annak érdekében tették, hogy megismerhessék a városi önkormányzat cégeinek működését. A jogászok kíváncsiságát az táplálja, hogy Pécs önkormányzata pár év alatt 8-10 milliárdos adósságot halmozott fel, ám ennek okáról a városvezetés soha nem adott korrekt tájékoztatást. Az elmúlt hónapokban a TAKA több cégtől is kért pénzügyi adatokat és szerződéseket - tudtuk meg dr. Szücs Orsolyától, a szervezet vezetőségének egyik tagjától. A TAKA azt szeretné tudni, hogy az elmúlt 3-4 évben mire költöttek ezek a gazdasági társaságok, mely vállalkozások nyertek el tőlük munkákat, illetve milyen juttatásokat kaptak a városi cégek vezetői, alkalmazottai, tanácsadói. A kigyűjtött adatokat – szakemberek bevonásával – elemzik majd, és állásfoglalásokat tesznek közzé a cégek gazdálkodásáról, hatékonyságáról.

Az eddig megkeresett cégek közül csak egy – a Biokom Nonprofit Kft. - válaszolt a kérdésekre. A Pécsi Sport Nonprofit Zrt. (PSN) – arra hivatkozva, hogy az adatok kigyűjtése 1439 órányi munkát igényel – 4,8 millió forintot kért a válaszért. A város vízellátásáról gondoskodó Tettye Zrt. 1,7 milliós számlát küldött, s csak ennek kifizetése után hajlandó a válaszadásra. A TAKA nem nyugszik bele, hogy a cégek milliókért hajlandók kiadni a kért adatokat. Szücs Orsolya hangsúlyozza, hogy egy közfeladatot ellátó szerv a feladatkörébe tartozó ügyekben köteles elősegíteni a közvélemény pontos és gyors tájékoztatását, s az általuk megkeresett cégeknek – a törvény szerint - ingyenesen kell az igényelt adatokat az állampolgárok rendelkezésére bocsátaniuk.

A TAKA által kérdezett gazdasági társaságok állítják, hogy a közérdekű adatok megtalálhatók a honlapjukon. Szerintük a TAKA által kért szerződések mennyisége könyvtárnyi, s azok kigyűjtése nagy munka, ezért a költségtérítés indokolt. Hogy kinek van igaza, azt alighanem a bíróság dönti majd el, mivel a civil szervezet ragaszkodik az igényelt adatok ingyenes kigyűjtéséhez és megismeréséhez.

A történethez tartozik, hogy TAKA néven már 2008-ban is alapítottak egy civil szervezetet Pécsen. Annak a jogászok és helyi értelmiségiek által létrehozott szervezetnek is az volt a célja, hogy a közérdekű adatok kikérésével és elemzésével megismerje és átláthatóvá tegye a város gazdálkodását. Az akkor még szocialisták vezette önkormányzat gyakran megtagadta a kért adatok kiadását, ezért a TAKA tucatnyi alkalommal a bírósághoz fordult és minden esetben el is érte, amit akart. A kikényszerített adatok alkalmasak voltak arra, hogy a városvezetés döntéseit az ellenzék megkérdőjelezze és támadja. 2010-ben a Fidesz került hatalomra a városban, és akkortól a TAKA már nem ostromolta az önkormányzatot kérdéseivel. Ebből sokan arra következtettek, hogy az egyesület a „Fidesznek dolgozott”. Ezt erősítette, hogy a TAKA létrehozói, illetve az ő vállalkozásaik közül néhányan rendszeresen milliós megbízásokat kaptak a fideszes irányítású önkormányzat intézményeitől és cégeitől. A 2008-ban alapított TAKA meg is szűnt, ám az elhalt civil szervezet vezetője, Komlódi András ügyvéd ezt azzal magyarázta, hogy az egyesület elérte célját, mert megtanították az embereket arra, miképp kell kikövetelni a közérdekű adatokat.

A TAKA nevet a megszűnt egyesület alapítói nem védették le, így nem volt akadálya annak, hogy idén TAKA 2019 néven újra létrehozzanak egy szervezetet. Ami immár egy Fidesz irányította város működését akarja kontrollálni. Az önkormányzat egyik újságja arra a következtetésre jutott, hogy az újonnan alapított TAKA az MSZP szövetségese. A TAKA ezt cáfolja, és civil szervezetként definiálja magát, ahol szigorúan szakmai munkát folytatnak. Ugyanakkor azt a TAKA jogászai elismerik, hogy elégedetlenek a kormánypárti irányítású önkormányzat teljesítményével, mert az eladósodott város a hazai gazdaság perifériájára szorult, így nem képes tőkét vonzani és az igyekvő fiatalokat megtartani. A TAKA részben a gazdasági hanyatlás okait akarja feltárni, amikor kikéri a cégek működését rögzítő dokumentumokat.