Néhány óra leforgása alatt többször is véleményt változtattak az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakciójának vezetői arról, hogy a Fidesz képviselői betölthetnek-e pozíciókat a politikai csoportban.
A legfrissebb, kedd esti helyzet az volt, amit Esteban González Pons alelnök a Twitteren írt a korábban megjelent híradásokra reagálva:
A spanyol konzervatív politikus ezzel megcáfolta azokat a néhány órával korábban lapunkban is megjelent nyilatkozatokat, amelyekben parlamenti források azt állították, hogy a Fidesz EP-képviselői nem tölthetnek be vezető pozíciót az EPP parlamenti csoportjában. Pedro López de Pablo néppárti szóvivő ekkor még a Népszavának azt mondta: a frakció ugyanazokat a szabályokat alkalmazza, mint a pártcsalád, legalábbis abban az értelemben, hogy a fideszesek nem pályázhatnak semmilyen tisztségre a parlamenti csoportban addig, amíg a pártjuk tagsága fel van függesztve. Hozzátette azt is, hogy sem Szájer József, sem más magyar EP-képviselő nem jelentkezett az EPP-s csoport elnökségébe a megadott határidőig. Más, magukat megnevezni nem kívánó EU források is megerősítették a Népszavának a fideszesek jelölését kizáró döntésről szóló információt.
Rövidesen azonban az említett nyilatkozatoknak gyökeresen ellentmondó hivatalos reakciók láttak napvilágot a Twitteren. Esteban González Pons bejegyzését követte Pedro López de Pablo szóvivőé, aki már azt állította:
Ezek után szerettük volna megkérdezni Manfred Weber frakcióvezető és vezető-jelölt véleményét is, de szóvivői többszöri megkeresésünkre sem válaszoltak.
A néppárti döntéshozatalt jól ismerő brüsszeli források lapunknak azt mondták, hogy Weberék valószínűleg a Fidesz tiltakozásának engedve hátráltak ki a korábbi döntésük mögül. Tény viszont, hogy a fideszesek nem szereztek pozíciót az EPP-s frakció elnökségében. Szájer József EP-képviselő, korábbi alelnök ezt azzal magyarázta az ATV-nek, hogy nem is akartak. Azt mondta, hogy egy „fajsúlyos bizottsági posztot” szeretnének megpályázni, ezért „döntött úgy, hogy nem indul a néppárti frakció alelnöki posztjáért.”
A Fidesznek akkor van esélye egy-egy vezető parlamenti pozícióra, ha ahhoz a képviselő-testület vagy az érintett szakbizottság többsége hozzájárul. Egyes hírek szerint Szájerék az EP alkotmányügyi bizottságára és egy parlamenti alelnöki posztra vetettek szemet.
Közben Budapesten fideszesek is még mindig találgatják, marad-e a párt az EPP-ben.
Mint korábban többször megírtuk, a felszínen harcos, de alapvetően az EP-kampánynak szóló retorika ellenére a Fidesz folyamatosan tartotta a kapcsolatot az elmúlt időszakban is az EPP vezetésével, Trócsányi László listavezető több ízben is találkozott Michel Barnier-vel. És arról is van információnk, hogy egy fontos kormányzati pozíciót betöltő fideszes politikus legalább egy ízben tárgyalt a CDU képviselőivel a párt tagságáról – igaz, ő akkor, három héttel az EP-választások előtt azt mondta lapunknak, hogy „nagyon nagy változásoknak kellene bekövetkezniük”, hogy a magyar kormánypárt az EPP-ben maradjon. Csakhogy ezután bukott Orbán egyik fő potenciális szövetségese, Heinz-Christian Strache, az osztrák szabadságpárt elnöke a kiszivárgott ibizai videó miatt, és ezután derült ki, hogy az EP-választáson nemhogy nem tudtak áttörni a „bevándorlásellenes erők”, de egyenesen nehézségekbe ütközhet az is, hogy egy kellő befolyással bíró frakciót hozzanak létre. Ezt követően érezhetően a nyilvánosságban is megerősödtek azok az üzenetek a Fidesz vezetői részéről, hogy mégis csak az EPP-ben van a párt helye.
Orbán Viktor mindenesetre már pénteken ízelítőt kaphat abból, milyen úgy tagnak lenni az EPP-ben, hogy valójában semmilyen beleszólása nincs a párt ügyeibe. A Politico brüsszeli lap ugyanis azt írta, péntek este informális vacsorára ülnek össze a három legnagyobb frakció, a Néppárt, a szociáldemokraták és a liberálisok képviselői, hogy az Európai Bizottság leendő elnökéről és a többi uniós csúcsposztról egyeztessenek. A Néppártot a horvát Andrej Plenkovic és a lett Krisjanis Karins képviseli, két olyan ország vezetője, amely a Fideszhez képest töredéknyi képviselőt küldhet az EPP-be. Vagyis Orbán Viktornak nagyon jó esélyei lettek volna a delegáció tagjává válni - ha nem lenne felfüggesztve a Fidesz.