Európai Bizottság;gazdaságpolitika;

2019-06-05 19:36:28

Kőkemény kritikát kapott Magyarország ajánlásokba csomagolva

Súlyos egyensúlytalanságról, igazságtalanságról ír az Európai Bizottság a Magyarországnak szóló gazdaságpolitikai ajánlásban.

Az Európai Bizottság tegnap négy pontban foglalta össze a Magyarországnak szóló, egy-másfél év alatt megoldandó, összesen 20 gazdaságpolitikai ajánlását, amelyek többsége inkább visszatérő bírálat az ország vezetésével szemben.

Ezek legfontosabbika, hogy a kormánynak sürgős intézkedéseket kell hoznia a középtávú költségvetési egyensúly biztosítása érdekében. Ez már a második figyelmeztetés azóta, hogy Brüsszel tavaly júniusban eljárást indított a túlköltekező költségvetési politika hosszú távú kedvezőtlen kilátásai miatt. Pierre Moscovici pénzügyi biztos azt mondta: addig kell a kiigazítást végrehajtani, amíg kedvező a gazdasági környezet.

Az uniós testület szerint Magyarországnak folytatnia kell a legsérülékenyebb társadalmi rétegek munkaerőpiaci integrációját és javítania szociális ellátó rendszerét, valamint rövidnek tartják a munkanélküli segélyezés időtartamát. A hátrányos helyzetűek, és különösen a romák bevonása a minőségi oktatásba évről-évre visszatérő brüsszeli ajánlás csakúgy, mint a betegellátás színvonalának emelése.

A magyar kormánynak többet kell áldoznia a kutatásra és innovációra, az alacsony károsanyag-kibocsátású közlekedés és energiahálózat fejlesztésére, továbbá javítania kell a versenyt a közbeszerzések terén. Nagy hangsúlyt helyeznek a bizottsági ajánlások a korrupció elleni harcra. Ennek keretében erősíteni kell az igazságszolgáltatás függetlenségét, az ügyészi munkát és a hivatalos információkhoz való hozzáférést.

Az Európai Bizottság úgy véli, hogy hatékonyabb szociális párbeszéd kell és átláthatóbb, színvonalasabb döntéshozatal, valamint a döntéseket megelőző megfelelő hatástanulmányok. Emellett egyszerűsíteni kell az adórendszert és hatékonyabban fellépni az adókedvezményekkel operáló multinacionális cégekkel szemben. A szolgáltatások terén javítani szükséges a versenyt és a szabályozói környezetet is.

A Magyarországnak és a többi 27 tagállamnak szóló bizottsági ajánlásokról júniusban tárgyalnak az állam- és kormányfők. Az uniós pénzügyminiszterek előreláthatólag júliusi ülésükön ütik rá a pecsétet.