Bige László konok ember. A 80-as években Erdélyből települt át és kezdett először, kajak-kenu-edzősködés mellett, üzletelgetni. Magyarország Romániához képes kismiska - szokta volt mondani. És tény, néhány év bizniszelgetés után máris vezető politikusok-vállalkozók vadásztársaságaiban találta magát. Itt barátkozott össze Csányi Sándor OTP-vezérrel is. Aki számos jel szerint már ekkor előszeretettel kasztingolt magának, hogy mondjam, szoros üzleti partnereket, akik esetében elég az adott szó, akikkel kiemelten olajozott a kapcsolat. Na, szóval olyanokat, mint Orbán Viktornak Mészáros Lőrinc: egy olyan vállalkozó-üstököst, aki vagyonából szívesen juttat az egykori jóbarátnak. Nem tudom amúgy, Csányi miért nem vesz egyes iparágakat a nevére, miközben Kis Jóskáról meg Nagy Jolánról is tudvalévő, hogy "ő Csányi”. Létezhetnek ugyan összeférhetetlenségek, ám látható vagyonukkal így egyes térségi szupergazdagok is lekörözik.
Bige László eleinte tökéletesen alkalmasnak tűnhetett a szerepre. Így OTP-segítséggel megvehette a nagymúltú, szolnoki Tiszamenti Vegyiműveket, majd hasonló háttérrel – mégpedig a Csányi „alelnökölte” Moltól – övé lett az ország legnagyobb műtrágyagyára, a pétfürdői Nitrogénművek is. Ám ezután rákaphatott a mágnáslét ízére. Így talán Csányitól egyre több baráti szívességet tagadott meg. A bankvezér bizonyára berágott, hisz íratlan szabályok áthágását megbüntetni nem, legfeljebb megtorolni lehet. Csányi Sándornak olyan lett hát Bige László, mint Orbán Viktor Simicska Lajos. Bár a bankvezér gyorsan felmondta tízmilliárdos hitelüket, ekkor - a Gyurcsány-kormány idején - előkerültek a baloldali vadásztársak és így érkezett állami mentőöv is. Azóta a liberalizmussal kevéssé vádolható Bige László már-már nyugatias gazdálkodási elveket vegyít a józan paraszti ésszel. Hitelt többé nem vesz fel - vallja, bár kötvényben jócskán eladósodtak. Beruháznak, hatékonyságot növelnek, nyereségesek. Óvatosan, hisz a vegyianyaggyártás - is - veszélyes üzem. Jól becsülhető vagyonát most épp több mint kétszázmilliárdra tartják, amivel bérelt helyet tudjat magáénak a hazai topgazdag-klubban.
Ám ha valaki, hát Bige László tudja, mit nem lehet sokáig széllel szemben. Az pedig egyre csípősebben fúj: most épp hatóságok garmadája – a háttérben az egykoron az OTP-igazgatóságot erősítő Pintér Sándorral - bukkan a háza táján olyan hibákra, amik egy kurzusközeli vállalkozónál fel se tűnnének. Ám Bige láthatólag begőzölt: van pénze, villája, helikopterleszállója, mi kell még? Akkor inkább dőljön minden. Szívózik a hatóság a szolnoki gyárral? Lakatot rá! Adunk a magyar iparnak meg a GDP-nek! Most hasonlótól retteghetnek a Nitrogénművek dolgozói és vevői is.
Elkeserítő, hogy a magyar gazdaság működése azon áll vagy bukik, melyik oligarcha kivel ápol jó viszonyt vagy veszett épp össze, illetve ki hány emberre ül Orbán Viktortól a VIP-lelátón. Mindenesetre remélem, hamarosan ezt is felveszik az államtól nemrég Mol-közelbe került Corvinus Egyetem tananyagába.