Beismerő vallomással ér fel a köznevelési törvény módosító csomagjában eldugott javaslatpont, ami diplomájukat kiváltani nem tudó pedagógushallgatókat segíti munkához: a 28-as paragrafus alapján gyakornoki besorolással taníthatnak az olyan tanárok, akiket már csak a nyelvvizsga hiánya választ el a diploma megszerzésétől.
Az így felvett, közalkalmazottnak számító tanárokat a gyakornoki idő határáig tudják foglalkoztatni, ha addig sem szerzik meg a nyelvvizsgákat, akkor munkaviszonyuk véget ér. A trükk viszont az, hogy a diploma nélkül dolgozó személyt „az általa betöltött pedagógus-munkakörhöz előírt, megszerzendő végzettsége és szakképzettsége alapján kell besorolni” - vagyis diplomás besorolást és bért kap.
A salátatörvényben elrejtett módosítást Szél Bernadett találta meg: mint Facebook-posztjában írja, a javaslat egyértelművé teszi: a kormány tudja, milyen sokan nem jutottak hozzá diplomájukhoz a nyelvvizsga miatt – másrészt, tisztában vannak az tanárhiány tényével is, és ilyen kiskapukkal próbálják enyhíteni a közoktatás válságát.
A játszma viszont kettős, hiszen jövőtől már csak nyelvvizsga birtokában lehet jelentkezni a felsőoktatásba.
„Akkor kérdezem én: ha a diploma előtt állóknak megadják a türelmi időt, mert olyan állapotban van a rendszer, hogy a felsőoktatásban töltött évek végére sincs meg sokaknak a nyelvvizsga, akkor miért ragaszkodnak a felvételihez kötelező nyelvvizsga jövő évi bevezetéséhez? Miért van az, hogy egyik esetben figyelembe veszik a realitásokat, a másikban nem?” - veti fel a politikus, aki arra is emlékeztet, hogy a kormány abszurd módon tíz évre titkosította a 2027-ig szóló idegen nyelv-tanítási stratégiáját.