A lassan egy hete tartó kánikula nemcsak a legyengült vagy idős szervezetet veszi igénybe, megterheli a fiatal, egészséges emberekét is. Pénteken sem esik vissza a hőmérséklet, sőt a hét végéig még fokozódik is a meleg, szombaton és vasárnap helyenként 37 fokot is elérheti az árnyékban mért hőmérséklet. Frissítő záporokra, zivatarokra csak egy-két helyen van esély és szél sem segít a forróság elviselésében. A hőség várhatóan csak a jövő hét elején mérséklődik – írta Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója Facebook-oldalán.
A tartós anticiklon miatt kialakult afrikai forróság mindenkit megvisel. Az, hogy a nappali nagyon meleg után az éjszakák sem hoznak felfrissülést, azaz folyamatos a hőstressz, ami még az egészséges szervezetű embereket is extrém igénybevételnek teszi ki. Általánosak az alvászavarok, a koncentrálási problémák, a tompaság, az ingerlékenység és a fejfájás. A teljesítőképesség is jelentősen csökkenhet. Helyenként a fülledtség is növekszik, így légszomj, fulladás is jelentkezhet, az esetleges zivatarokban pedig az asztmások tünetei erősödhetnek fel – olvasható a Meteo Klinika honlapján.
Mit tehetünk?
A szakember tanácsai szerint a legmelegebb órákban lehetőleg tartózkodjunk hűvös, zárt helyen, a tűző napsütést ajánlott elkerülni. Az izzadás során elvesztett sok folyadék pótlásáról ásványvízzel, gyümölcsteával, gyümölcslevesekkel és lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel gondoskodjunk. A folyadékigény testtömegtől függően akár 3-4 liter is lehet naponta, fizikai aktivitás esetén ennél is több. Ennek elmulasztása a kiszáradás mellett hőgutát is kiválthat és fokozottan fennáll a napszúrás veszélye is. Csuklóra, tarkóra helyezett vizes zsebkendővel, vízpermettel hűthetjük magunkat. A szívbetegeknek, illetve keringési és vérnyomás-panaszokkal élőknek a pihenés is nagyon fontos, mindenféle fizikai igénybevétel kimerítő lehet. A szervezet nehezen alkalmazkodik a szokatlan forrósághoz, ezt nem ajánlott nehéz ételek fogyasztásával tetézni. A saláták, gyümölcsök, illetve hideg zöldséglevesek mellett, a hűsítő joghurtok is jó választásnak bizonyulhatnak.
A nagyon erős, 7-est meghaladó UV-sugárzás már akár 15-20 perc alatt is károsíthatja a bőrt, magas, 40-es faktorszámú fényvédő szerekkel ajánlott védekezni, de az a legjobb, ha ilyenkor egyáltalán nem tartózkodunk huzamosabb ideig a tűző napon A napszúrás elkerülése érdekében könnyű kalappal érdemes óvni a fejet, és a gyerekekre is tanácsos világos színű sapkát adni. Ők amúgy is nehezebben viselik a hőséget, valamint nem érzékelik a veszélyt, ahogy a szomjúságot sem. Kisgyereket semmiképpen ne vigyünk a napra a déli órákban, nagyon hamar rosszul lehetnek.
A koncentrálási problémák, fáradtság, ingerültség miatt rendkívül nagy a közlekedési balesetveszély. Szánjunk hosszabb időt az utazásra, inkább iktassunk be több pihenőt. A napon hagyott jármű felforrósodik, még rövid időre se hagyjunk benne gyereket, állatot.
Idén nyáron is arra hívja fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a figyelmet, hogy a hőségben ne hagyjunk gyermeket és házi kedvencet az autóban. A napon percek alatt felforrósodó autóbelsőben súlyos egészségkárosodás, rosszabb esetben halál is bekövetkezhet. Mint a közleményükben írják, 30 Celsius fokos melegben, tűző napon parkolva már 10 perc is elegendő ahhoz, hogy a szűk, zárt térben 70 fokosra forrósodjon a levegő.
A meleg időben romlik a pollenhelyzet is, a pázsitfűfélék és a csalán okozza a legtöbb panaszt.