Oroszország hajlandó az Ukrajnával érvényben lévő jelenlegi gázszállítási megállapodás meghosszabbításával biztosítani az európai fogyasztók ellátását - jelentette ki Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter, miután csütörtökön Moszkvában tárgyalt Maros Sefcoviccsal, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökével. A két ország közötti, 2019 végén lejáró gáztovábbszállítási szerződés kapcsán ugyanakkor úgy látja: Ukrajna még nem áll készen törvényeinek uniós feltételek szerinti módosítására. Ebben a helyzetben a legegyszerűbb megoldásnak tartja a szerződéshosszabbítást. Igaz, ezt számos további feltételhez is kötik. Így „konstruktivitást”, illetve „elfogadható és versenyképes” szállítási tarifákat várnak el az ukránoktól. Emellett peren kívüli egyezséget ajánlanak az orosz gázszállításokért felelős állami Gazprom és az ukrán Naftohaz közötti, választott bírósági eljárásokban. Az ukrán féltől ennek kapcsán - szavai szerint - még nem kaptak ajánlatot.
Sefcoviccsal ugyanakkor megállapodott arról, hogy szeptember második felében, az ukrán választások és az új kijevi kormány megalakulása után újabb háromoldalú találkozót tartson Oroszország, Ukrajna és az EU. Közölte: a Gazprom hajlandó felújítani a 2015-ben leállított közvetlen gázszállításokat Ukrajnának, egyszersmind 25 százalékkal csökkenteni az árat. (Azóta uniós államok – például Németország – látják el - főképp orosz - gázzal Ukrajnát.) Az Oroszországból Európába észak felől épített Északi Áramlat 2, illetve a Törökországon keresztül déli irányból közelítő Török Áramlat nevű vezeték elkészültével a várakozások szerint jelentősen visszaeshet az ukrajnai útvonalon Kelet- és Közép-Európa felé érkező földgáz mennyisége 2020 elejétől – jegyzik meg.
Mindezekkel némi ellentmondást mutat a Szijjártó Péter, valamint Aleksandar Antic szerb bányászati és energetikai miniszter között pénteken Budapesten megkötött gázügyi megállapodás kapcsán kiadott közlemény. A külgazdasági és külügyminiszter szavai szerint ugyanis a megegyezés nyomán csak 2021-re válnának lehetővé a gázszállítások Szerbia felől Magyarországra. (A jelenlegi összeköttetés csak észak-déli irányú továbbításra alkalmas.) A déli szállításokkal kapcsolatos erőfeszítéseiket – nem először - azzal indokolta, hogy Oroszország és Ukrajna között még nem jött létre a jövő évi gázszállítási megállapodás. Az ezt nagy mértékben árnyaló előző napi moszkvai közlésre nem tért ki. A szerb szakminiszter elmondta: országukban 120 kilométeren már lefektették a szükséges csöveket, ami 2020-ra teszi lehetővé magyar irányú forgalmazást. Szijjártó Péter szerint a hazai beruházások mértéke attól függ, a szeptemberben várható pályázaton a kereskedők milyen igényeket támasztanak. Mindazonáltal évente legfeljebb tízmilliárd köbméterre számítanak.
Szijjártó Péter megismételte: a helyzetre tekintettel a Gazprommal abban állapodtak meg, hogy a jövőre Ukrajna felől várt kétmilliárd köbméter gázt már idén megkapjuk, amivel 100 százalékra töltjük a tárolóinkat. További kétmilliárd köbmétert Ausztria felől kapunk meg. Emellett szokás szerint a szövetségeseinket hibáztatta azért, hogy Oroszországon túl mástól nem kapunk gázt.