;

egészségügyi dolgozók;védőnők;béremelések;Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara;

Képünk illusztráció

- Újra trükközik a kormány az egészségügyi szakdolgozók és védőnők bérének emelésével

Kiderült, hogy ez nem egy új béremelés, hanem az a 8 százalék, amelyre még 2016-ban vállalt kötelezettséget a kabinet. Az érdekvédők azonnali egyeztetést kérnek.

Azonnali egyeztetést kérnek a kormánytól az egészségügy érdekvédői, miután a Magyar Közlönyben megjelent pénteken, majd egy nap múlva Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár is bejelentette: 8 százalékkal emelik a szakdolgozók és a védőnők bérét.

Azóta az érdekvédők számára az is kiderül: ez nem egy új béremelés, hanem az a 8 százalék, amelyre még 2016-ban vállalt kötelezettséget a kormány.

A most bejelentett emelés fedezete 15 milliárdot igényel a költségvetésből a következő 6 hónapban. Ez azért érdekes, mert Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter május közepén még arról beszélt: a mostani emelés 35 milliárdba kerül majd. Vagyis az érintettek okkal következtethettek arra, hogy jóval, magasabb, akár mintegy 16,5 százalékos béremelésre is számíthatnak az idén.

A most bejelentett, júliusi nyolc százalékos emeléssel sem éri el a szakdolgozók mintegy 15 százalékának a fizetése a garantált bérminimumot – ez idén 195 ezer forint –, így ezért most bérkiegészítést kapnak.

– Ők valószínűleg meg sem érzik majd, hogy több lett a fizetésük – mondta a Népszavának Babonits Tamásné, a Magyar Szakdolgozói Kamara általános alelnöke. Hozzátette: a kormányzati bejelentés köszönő viszonyban sincs azzal a bértáblával, amiről négy hónapig velük tárgyaltak, és amit – tudomása szerint – a közigazgatási egyeztetés is jóváhagyott. Szombat óta tagjaik közül rengetegen jelezték az elégedetlenségüket. Mint mondta, a stratégiai partnereikkel felvették a kapcsolatot, hogy egyeztessenek a további lépésekről.

A kamara nem csak a béremelés miatt elégedetlen, mert más – például a munkaruha-juttatással kapcsolatos – ígéretek sem teljesültek. Pedig a kamara még a modellek kiválasztásában is részt vett. Azóta viszont nem hogy nem érkezett meg a munkaruha, nyolc hónapja még csak szó sem esett erről.

Babonits Tamásné szerint az ágyak mellett már most is 30-35 százalékkal kevesebb ápoló dolgozik, mint amennyire szükség lenne a működés minimális feltételeinek a biztosításához. Hozzátette: a magánellátás is csak a diagnózis felállításáig tökéletes, aztán keresni kell egy kórházat. Ápolónő meg már a magánkórházakban sincs, vagy jóval kevesebb, mint amennyire szükség lenne.

Vegyes érzésekkel fogadták a védőnők is Horváth Ildikó államtitkár szombati bejelentését.

„Örülünk annak, hogy végre a védőnők is az ágazati bértábla alapján kaphatják a fizetésüket, melyet 2013-óta várunk – kommentálta a döntést Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, de ezen a területen sem egyértelmű, mi lesz a 8 százalékos béremelés alapja. Eddig ugyanis a védőnők alapbérét a Munka Törvénykönyvéből levezethető szabályok alapján határozták meg, így a nagy többség a diplomás garantált bérminimumot és néhány tízezer forintnyi pótlékot, illetve illetménykiegészítést vitt haza. A kormányzati rendelkezés azt írja elő, hogy a szakmai bértáblában szereplő összegnél nem kaphatnak kevesebbet, viszont nem egyértelmű, hogy mi lesz a pótlékok, illetménykiegészítések sorsa. A bejelentett béremelés csak akkor jelent fizetés többletet a védőnők esetében, ha a pótlékokkal növelt bérre kapják meg a nyolc százalékot. Az egyesület a helyzet tisztázásához állásfoglalást kért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől.

Mikor kisétált az előzetes tárgyalásról, még szatyorral takarta az arcát, aztán mikor elment ügyvédje, névvel nyilatkozott az újságíróknak arról, hogy azért akart figyelmet, hogy ne kelljen prostituálódnia.