egészségügy;bér;Éger István;Magyar Orvosi Kamara;

2019-06-18 11:29:22

Elszakadt a cérna: akcióban az orvosi kamara

Kérdőívben derítik ki, meddig hajlandók elmenni a kollégáik a nyomásgyakorlás következő lépéseként, miután a megegyezés ellenére sem kapták meg, amit a kormány ígért nekik.

Valljanak színt – kéri a Magyar Orvosi Kamara az orvosoktól, miután a megegyezés ellenére sem kapták meg a kormánytól, amit ígértek nekik. A kamara által szerkesztett kérdőívben azt tudakolják meddig hajlandók elmenni a kollégáik a nyomás gyakorlás következő lépéseként. A több mint 37 ezer hazai orvos e héten naponta megkapja majd a szavazásra buzdító köztestületi felszólítást arról, hogy akar-e, és ha igen, mit tenne a jobb bér- és munkakörülményeiért.

Az önként vállalt túlmunka kollektív felmondása, országos demonstráció, a tárgyalóasztal melletti egyezkedés a kormánnyal éppúgy a része a kamara által felkínált válasz lehetőségeknek, mint az, hogy nem tesznek semmit. (Ha valóban egyidejűleg valamennyi orvos felmondja az önként vállalt túlmunkáját, az megbéníthatja az ellátást.)

 

A köztestület döntéshozó fóruma a tagokat szavazásra buzdító levelében közzé tette a kormányzat által május elején egyszer már jóváhagyott bértáblát is. Eszerint legkésőbb jövő év januárjától újabb orvosi béremelés kezdődne és összesen három lépcsőben két év alatt a kezdő szakorvosok is elérhetnék a milliós fizetést. A tábla újdonsága, hogy azt valamennyi Magyarországon dolgozó orvosra (fogorvosokra is) kiterjedne attól függetlenül, hogy hol dolgozik. Így például az egyetemet orvosként befejezők jövő januári bruttó bére nem lehetne bruttó 342 ezer forintnál kevesebb, és 2022-re 567 ezerre nőne. A szakorvosok esetében ez a kötelező bér 510 ezer forintról indulna és egymillió-tízezer forintra emelkedne az utolsó lépcsőben. A tudományos minősítéssel dolgozó kezdőbére 627 ezerről nőne egymillió- harmincnyolcezerre

„Elszakadt a cérna, ezért felmérjük a terepet, aztán meglátjuk hogyan tovább” - mondta lapunknak Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke arra a kérdésre, hogy mi az a minimális szavazat, amely után lépnek. Hozzátette: úgy tűnt van egy eredményes megállapodás, amire azt mondták: májusban aláírjuk. Ez azonban elmaradt. A helyzet rendezéséhez minden feltétel adott, a politikai akaraton kívül. Azt is többször elmondtuk, hogy az egész ágazat rendbetételéhez (a bérekkel, a kórházi adósságokkal együtt) bő ezer milliárdra lenne szükség. Ez az összeg a 2018-as GDP növekmény egyharmada – mondta.