Múzeumok Éjszakája;

2019-06-21 09:30:00

A múzeumi karszalagok éjszakája

„Tegyél virtuális sétát Rómában vagy barangolj a homokdűnéken! Szeld át a Grand kanyont, nézz le az Eiffel toronyról vagy repülj a Csendes óceán felett!” A Budapestről kiebrudalni tervezett Magyar Természettudományi Múzeum többek között a virtuális valóságba, VR-szemüveges túraprogrammal invitálja a közönséget szombaton a Múzeumok éjszakáján, tökéletesen megfelelve az idei – turisztikai jellegű – tematikának, az utazásnak és az élménynek. A még a Ludovika téren található intézményben további földkerülő expedíción vehetünk részt – legalábbis előadás formájában −, hazánk egyik legszűkebb, legfeketébb, patakos barlangjába szállhatunk alá a 30Y zenekar tagjaival a Barlangos című film segítségével, este tízről a Taiko Hungary Japándob Egyesület dobosai verik ki az álmosságot a látogatók szeméből.

Négyszáz intézmény, mintegy kétezer program, 47 millió forintos költségvetés – az idei, immár tizenhetedik Múzeumok éjszakáját röviden ez jellemzi számokban. Az idei programsorozat arca Liu Shaolin Sándor olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó, fővárosa pedig Szombathely. Az év legrövidebb éjszakáján a múzeumok évente mintegy 400 ezer látogatót fogadnak − az éves múzeumi látogatószám 4 százalékát. Mivel a Múzeumok éjszakáján egy belépővel bármennyi közgyűjteményt fel lehet keresni, az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig évek óta titkolja, mennyi belépő fogy el a Múzeumok éjszakáján, csak becsülni lehet, a 400 ezres látogatószám összesen hány embernek köszönhető. Akármennyi is: jelentős tömegek mozdulnak meg ezen a napon.

A látogatók mintegy fele Budapesten jár múzeumról múzeumra − a felnőtt karszalag idén 1900, a gyermek 800 forint, a hat éven aluliaknak ingyenes. A bevétel azt a múzeumot illeti, ahová elsőként megváltották a karszalagot – igaz, idén már támogatói jegyet is lehet venni tízezerért online, a látogató az általa kiválasztott múzeumot ennek az összegnek a felével támogatja. A BKK hét különjáratot indít hajnali fél háromig, elektromos kisautókkal éjfélig lehet három útvonalon közlekedni, elektromos autót, biciklit kedvezménnyel lehet kölcsönözni, a MÁV és a GYSEV is alkalmi kedvezményt kínál.

Budapesten mintegy félszáz múzeum vesz részt a programsorozatban. A Vasarely és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban nemrég nyílt új kiállítás, a Szépművészetiben hónap végéig látható a Michelangelo-tárlat. A Ludwigban szintén VR-szemüveggel viszik a látogatókat a szuprematizmus világába. A Műcsarnokban Góba Rita több táncelőadása mellett Medgyaszay István dédunokáival és unokáival is lesz tárlatvezetés. A Mai Manó Ház első 120 évéről Török András, a Magyar Fotográfusok Háza alapító igazgatója is tart előadást. A Fiumei úti sírkert tematikus sétái között a nagy utazók nyughelyét is felkeresik – a Nemzeti Emlékezet Múzeuma idén az Év Múzeuma különdíját kapta.

Bár a Múzeumok éjszakája honlapjáról sikerült lehagyni Nyíregyházát, természetesen itt is lesznek programok, az Év Múzeuma díjjal kitüntetett Jósa András Múzeumban a rendszerváltás idejét elevenítik fel. Pécsre a Magyar Nemzeti Galériából érkeznek ritkán látható Csontváry-képek, míg Szombathelyen az időutazás lesz a fő élmény: a római kortól a népvándorlás idejéig.