Irán;USA;Donald Trump;

2019-06-21 19:05:21

Majdnem lecsaptak Iránra az amerikaiak

Saját állítása szerint percekkel a csapásmérés előtt állította le az Irán elleni támadást Donald Trump. Az amerikai elnök erről a Twitteren tett bejelentést, hozzátéve, hogy az akció végrehajtása aránytalan válasz lett volna egy drón lelövésére.

Trump felidézte, hogy Irán csütörtökön lelőtt egy amerikai katonai drónt – Washington szerint nemzetközi, Teherán szerint iráni légtérben.

Szavai szerint végül tíz perccel a csapásmérés előtt leállította a műveletet, mert az emberéletben mérhető veszteség nem lett volna arányos egy drón lelövésével. 

Az elnök szerint „nem sürgős” az Irán elleni támadás. Ugyanakkor megerősítette, hogy Washington soha nem fogja engedni Iránnak atomfegyver megszerzését, és megjegyezte, hogy tovább bővítették a perzsa állam elleni szankciós intézkedéseket. 

Az iráni Forradalmi Gárda által lelőtt amerikai drón mellett repült egy P-8-as típusú amerikai kémrepülőgép is az iráni légtérben, 35 emberrel a fedélzetén, és az iráni légvédelem azt is lelőhette volna, de nem tette – jelentette ki Amir Ali Hadzsizade, a Forradalmi Gárda légierejének parancsnoka, akinek a szavait a Farsz félhivatalos iráni hírügynökség idézte.

Hadzsizade az iráni köztévében is megjelent, roncsdarabok előtt állva, amelyek az iráni hatóságok állítása szerint az amerikai haditengerészet lelőtt, RQ-4A Global Hawk típusú drónjának maradványai voltak. A tábornok azt mondta, hogy a roncsokat iráni felségvizekből halászták ki, továbbá, hogy mielőtt rakétával megsemmisítették volna, többször is figyelmeztetést küldtek rádión keresztül olyan frekvencián, amelyet rutinszerűen figyelnek drónok pilótái és az Egyesült Államok hadserege.

Az amerikai kongresszus vezető republikánus és demokrata párti törvényhozói „mértéktartó választ” szorgalmaznak a lelőtt amerikai drón ügyében. A vezető törvényhozók Trump meghívására zárt ajtók mögötti tájékoztatón vettek részt a Fehér Házban. A tanácskozás után Mitch McConnell, a szenátus többségi, republikánus csoportjának a vezetője úgy nyilatkozott: részletes tájékoztatást kaptak a fejleményekről és a háttérről, és az információk alapján az várható, hogy a Trump-kormányzat „mértékletes választ” ad majd Teheránnak.

Brian Hook, az Egyesült Államok iráni ügyekben illetékes megbízottja, aki éppen közel-keleti körúton van, Rijádban a feszültségek csökkentésének a fontosságát hangsúlyozta.

Rijád támogatja Washingtonnak az Iránnal szembeni politikáját, és egyetért a Teheránra gyakorolt nyomással – jelentette ki a szaúdi politikus.   

Moszkva ugyanakkor mindenkit önmérsékletre szólít fel a Perzsa-öbölben és az Irán körül kialakult helyzettel kapcsolatban – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak. 

Az Egyesült Államok és Irán között az Ománi-öbölben a múlt héten történt incidens óta nőtt meg a feszültség. Akkor két tankerhajót ért támadás, és Washington szerint ezért Teheránt terheli a felelősség.