Azt, hogy a legyengült immunrendszer kevésbé képes ellenállni a fertőzéseknek, tudjuk, azt viszont már kevésbé, hogy a szervezet védekezőképességének megerősítésében a bennünk, egyébként egyéni összetételben élő baktériumok segíthetnek. És ez fordítva is igaz: a bélflóra károsításával az egészségünket romboljuk. Ezt általában nem szándékosan tesszük, hiszen gyakran nem is tudjuk. Ilyen például amikor indokolatlanul és nem orvosi utasításra antibiotikumot szedünk, mert ekkor a betegséget okozó kórokozók mellett a jótékonyak is kipusztulnak – mondta Barcs István, a Semmelweis Egyetem ETK Epidemiológiai Tanszékének vezetője az Egészségkalauznak.
Egy rövid antibiotikum-kúra után a bélflóra pár nap alatt magától regenerálódik, de a hosszú ideig tartó vagy többféle gyógyszer szedése megborítja a bélflóra egyensúlyát, ami védtelenné teszi a szervezetet. Ennek következtében olyan fertőzések is megbetegíthetik, amelyek normál állapotban nem. A szakember példaként említette, hogy ahhoz, hogy egy egészséges ember szalmonella fertőzést kapjon, százmillió baktérium szükséges, de egy hiányos vagy sérült bélflórájú ember akár egy tojástól is megbetegedhet.
Sokan tudják, hogy antibiotikum mellett probiotikumot is szedni kell is, de nem szabad csupán ettől várni a védelmet, mert bár átmenetileg segítenek, nem maradnak túl sokáig életben.