Nagy-Britannia;Boris Johnson;Brexit;

2019-06-24 15:48:59

Jonhson balhéja után már senkit nem izgat a Brexit

Családi balhéjának hatására népszerűsége felére esett a miniszterelnök-választás utolsó körére.

Hatalmas öngólt lőtt Boris Johnson, a Konzervatív Párt vezetői címének várományosa, aki múlt pénteken a hajnali órákban viharos perpatvarba keveredett nálánál huszonnégy évvel fiatalabb barátnőjével. Amikor a dél-londoni ház csendjét az 55 éves Johnson és Carrie Symonds veszekedése és egymáshoz hajított tárgyak zaja verte fel, a baloldali érzelmű szomszédok előbb a rendőrséget hívták ki, majd a hangfelvétellel kísért sztorit eljuttatták a The Guardian napilaphoz.

A történet még hétfőre sem csitult el, elsősorban a volt külügyminiszter makacs hallgatása miatt. Sem az első lehetséges alkalommal, a szombat délutáni birminghami konzervatív fórumon, sem azóta nem volt hajlandó egyetlen szót sem szólni a történtekről. Boris Johnson a választási gyűlésen a közismert újságíró és politikai kommentátor, Iain Dale minden próbálkozását visszaverte, mondván, az emberek nem a magánéletére, hanem politikai felfogására kiváncsiak.

Kihívója, Jeremy Hunt külügyminiszter hétfőn többek között a The Times napilapban megjelent cikkében és az ITV reggeli műsorában, a Good Morning Britain-ben elhangzott interjúban „gyávának” nevezte ellenfelét, amiért kerüli a nyilvánosságot és visszautasította, hogy a következő napokban közös tévévitában álljon ki ellene. A következő kormányfő személyéről döntő 160 ezer fős párttagság július 6-a és 8-a között kapja meg a választócédulákat, míg a duó első tévés összecsapására, az ITV kereskedelmi tévé adásában július 9-én kerül sor, amikorra egyes szavazók akár vissza is küldhették voksukat.

A minden megjelenése során jól fésült osztályelsőnek látszó Jeremy Hunt nem magánéleti zűrje miatt intézett támadást riválisa ellen, mondván, az teljesen „irreleváns a jelenlegi, a Brexit által kiváltott alkotmányos válság közepette”. A diplomácia jelenlegi vezetője tudni akarja, milyen megoldást javasol a volt külügyminiszter a megegyezés elfogadtatására a parlamentben, ami elengedhetetlen az október 31-i kilépési határidő betartásához.

A kétszer is londoni főpolgármesternek választott Boris Johnson karakterén nem az ifjú barátnővel kirobbant veszekedés az első folt. Félrelépésein kívül a The Daily Telegraph és a Spectator politikai magazin újságírójaként, brüsszeli tudósítóként gyakran gyűlt meg a baja szerkesztőségeivel késlekedése, pontatlansága, forrásainak bizonytalansága miatt. Számos alkalommal keveredett hazugságba, rasszizmus, elitizmus és szexizmus vádjába, sőt egy barátja, Darius Guppy révén közvetve egy súlyos bűnügybe is.

Ha az imázsán esett csorba nem lenne elég, Johnson népszerűségi mutatói megszenvedték az elmúlt napok leleplezéseit. A konzervatív szavazók közötti támogatása a felére csökkent, országos szinten pedig Hunt mögött a második helyre esett vissza. Még ha nyer is a szavazáson, Johnson országlása tiszavirág életűnek bizonyulhat. Mint hírlik, képviselőtársai akár már július végén, vagy szeptemberben bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be ellene, hogy elkerüljék a megegyezés nélküli kilépést az EU-ból.