Szék nem maradt szabadon az Örkény István könyvesboltban hétfő délután, Jávorszky Béla Szilárd és Sebők János könyvének átdolgozott, bővített kiadásának zenés bemutatóján. A plafonig érő könyvespolcok gyűrűjében összegyűlt érdeklődők között ráadásul a magyar zenei élet meghatározó alakjai, köztük a könyv két szakmai lektora: Nemes Nagy Péter, a hazai poprocktörténet egyik legjelentősebb dokumentátora és Koszits Attila, zenei szakértő, szakíró, és Bródy János is tiszteletét tette.
Jávorszky Béla Szilárd zenei szakíró, szerkesztő, a hazai és nemzetközi populáris zene történetét feldolgozó könyvek, könyvsorozatok szerzője, társszerzője. 2015 óta Rock and Roll Szabadegyetem címmel, havi rendszerességgel poprocktörténeti előadássorozatot tart az Örkény István könyvesboltban. Eddig is megannyi könyvét jelentette már meg a Kossuth Kiadó, amely ezúttal a számos korszakot, többtucatnyi stílust, generációt, zenekart, rádiófelvételt, hanglemezt, koncertet összegyűjtő, közel 530 oldalas krónika kiadására vállalkoztak.
Az eredetileg 2005-ben és 2006-ban a Népszabadság gondozásában megjelent kétkötetes kultúrtörténeti mű, a hazai pop- és rockzene huszadik századi fejlődéstörténetének mindmáig egyetlen átfogó könyves feldolgozása immár nyolcadik éve, 2011 óta nem volt kapható kereskedelmi forgalomban. Az eredeti kötetről és a képanyagában és szövegében is frissített, majd nyolcvan oldallal bővült, átdolgozott kiadásról, élményekről, emlékekről a szerző Jávorszky Béla Szilárd, a kedvesen pimasz kérdéseket feltevő Stumpf András, a Válaszonline újságírója, valamint az énekkel és gitárral is közreműködő Vitáris Iván és Balla Máté, az Ivan & the Parazol tagjai beszélgettek.
A viszonylag rövid, frappáns diskurzust akasztják a hóhért elven alapuló, nem mellesleg felettébb szórakoztató játék követte. A 60-as 70-es évek magyar zenéinek rövid, markáns dallamfrázisaiból, szövegrészleteiből, vagy e kettő elegyéből – melyet az imént említett két előadó élőben prezentált – kellett (volna) felismernie a könyv szerzőjének az egyes zeneszámokat, megmondani azok címét, az albumot, amin szerepeltek, a megjelenés évét, valamint, hogy a könyvben melyik oldalon található az adott lemezt, vagy az együttest bemutató bekezdés. Jávorszky nem járt teljes sikerrel a kiszabott küldetésben, mert bár a zenekart az esetek többségében felismerte – ami ilyen széles terítékből, lássuk be, azért nem rossz teljesítmény –, a címet és pláne az album címét már nem tudta megmondani.
Végül egy Mini, egy LGT, és egy az Ivan & and the Parazolnak írt Bródy szerzeményt teljes egészében is meghallgathattunk, a beszélgetés moderátorával kiegészült három tagú instant zenekar előadásában, immár tizenkét húron pendülve.