A hőségriadó idején, a kánikulában kapcsolta ki 48 családnál a vizet a Nyírségvíz Zrt. - mondta az Indexnek Glonczi László, a Hátrányos Helyzetű Családok Országos Egyesületének elnöke.
A portál úgy tudja, hogy a vízszolgáltatás leállítását a felhalmozódott közüzemi tartozások miatt rendelte el a vízmű csütörtök délelőtt a Huszártelepen, ahol roma családok laknak." Sok helyen 3-4 gyerek is van, de van itt egy végstádiumban lévő daganatos beteg is" - mondta Glonczi. A jogvédő szervezet elnöke nem a tartozásokat vitatja, szerinte azonban más megoldást is választhatott volna a szolgáltató.
A környéken csak 2 közkút van. A szabályozás azt mondja, ha valahol közüzemi tartozás miatt kikapcsolják a vizet, és az érintett lakók 150 méteren belül nem érnek el közkutat, ebben az esetben lajtoskocsival vagy más módon kell biztosítani számukra vizet. Most vannak olyan családok a telepen, akiknek 200-300 métert kell gyalogolniuk a kutakhoz, lajtoskocsik pedig nincsenek, mondta Glonczi László.
Volt olyan család, amely arról kapott értesítést, hogy csak korlátozni fogják a vízhasználatot, de náluk is teljesen megszűnt a szolgáltatás. Amelyik családnak csak pár ezer forintos tartozása volt, hiába fizette be az összeget, ezután 48 óra múlva kapcsolják csak vissza náluk a vizet.
Glonczi szerint a felhalmozódott közüzemi tartozások miatt ők már 3 éve javasolták, hogy feltölthetős vízórákat szereljenek fel a telepen. Ebben az esetben ha a család 4 ezer forinttal tölti fel a vízórát, akkor abból le tudják vonni a 2 ezer forintos tartozást, és a másik 2 ezer forintért pedig vízhez juthatnának.
A lap próbálta elérni elérni az ügyben csütörtök este 8-kor a Nyírségvíz Zrt. ügyfélszolgálatát, de ott telefonon nem volt elérhető senki. Keresték az ügyben a nyíregyházi polgármestert is.
Közel 14 milliós tartozás miatt zárták el a csapokat
A lap megkeresésére a vízmű reagált: mint írták, Június 26-án Nyíregyházán, a Huszár lakótelepen 40 családnál korlátozták a vízszolgáltatást – miután az itt lakók közel 14 millió forint díjtartozás halmoztak fel. A lakók egy hónappal korábban kaptak értesítést a korlátozásról, ez idő alatt lehetőségük volt rendezni a tartozást vagy részletfizetést kérni, válaszolta meg az Index kérdéseit Szabó Istvánné vezérigazgató.
Szabóné szerint csak azoknál az ingatlanoknál hajtották végre a korlátozást, amelyeknél 150 méteren belül elérhető volt a közkút. A hatályos jogszabály értelmében a közkútról történő ellátás is közműves ivóvízellátásnak minősül. A vezérigazgató megjegyezte, feltöltős vízmérőt csak akkor szerelhet fel a szolgáltató, ha a felhasználó ezt kifejezetten ígéri - ők pedig tavaly óta a korlátozási értesítőkön is figyelmeztetik erre a lehetőségre a fogyasztókat.