Bekövetkezett, amitől tartani lehetett: 45,9 Celsius fokos rekordhőséget mértek pénteken Dél-Franciaországban, Villevieille városban, írja a BBC. Ezzel egy mindössze másfél évtizedes, 44,1 fokos hőmérsékleti csúcs dőlt meg, ami akkor - 2003-ban - több ezer ember halálát okozta.
- figyelmeztetett Agnès Buzyn francia egészségügyi miniszter. Az időjárási szolgálat négy déli régióra is vörös riadót adott ki - ilyen az ország történetében eddig még nem fordult elő. Az északi területeken is majd mindenhol narancssárga riasztás van érvényben.
A francia hatóságok korlátozásokat léptettek életbe a vízhasználatot illetően, és - minthogy a francia iskolákban nincs éppen nyári szünet, mint Magyarországon - 4000 iskolát zártak be, vagy vezettek be bennük különleges intézkedéseket.
Idén eddig egyébként Németországban, Lengyelországban és Csehországban is megdőlt már a júniusi melegrekord. 16 olasz városban hirdetett vészhelyzetet az egészségügyi minisztérium, és Katalónia az elmúlt 20 év legdurvább erdőtüzével küzd éppen. Míg ezeket a konkrét eseteket nehéz bizonyosan a klímaváltozás hatásaként elkönyvelni, az azért tény, hogy Európában az elmúlt ötszáz év öt legforróbb nyarából öt a 21. századra esik. És míg az átlaghőmérséklet az utóbbi kétszáz évben látszólag még csak egy kicsit lett magasabb, "mindössze" egy fokkal emelkedett, nyugalomra egyáltalán nincs okunk: a klímarendszer korábbi egyensúlya megborult, és a jövőben egyre gyakoribbak lesznek az ehhez, vagy az indiai 50 fokos hőséghez hasonló forróságok csak úgy, mint a hóviharok és szélsőséges fagyok télen.