város;Toronto;

2019-07-05 11:00:00

Egy nagyon okos város a láthatáron

A Google egyik leányvállalata arra készül, hogy olyan városrészt építsen ki Toronto elhagyott kikötői negyedében, amelyben a modern technológia és számítástechnika minden vívmányát alkalmazni fogják.

Digitális infrastruktúra, fenntarthatóság, önvezető autók, teljes wifi lefedettség és 5G kapcsolat, robotokkal vezérelt hulladékgyűjtés és adatgyűjtés - ez jellemzi a Torontó elhagyott kikötőjébe álmodott, 4,9 hektár, Quayside névre keresztelt jövő okosvárosát. Ez utóbbi azt szolgálja majd, hogy a város lakói minél kényelmesebb és személyre szabottabb életet élhessenek, az adatgyűjtés a kritikusok szerint azonban felvet némi kételyt a személyiségi jogokat illetően. 

A Google anyavállalata, az Alphabet a napokban tette közzé azt a dokumentumot, melyből számos részlet kiderül a techóriás városi kísérletéről: a Google alá tartozó Sidewalk Labs Torontóban építené fel az okosvárosának prototípusát, mellyel a várostervezést akarják teljesen megreformálni. A cél: a megélhetési költségek csökkentése a hatékony energiafelhasználás és közlekedés fejlesztése révén.

A terv fontosabb részei a következők:

A Sidewalk 1,3 milliárd dollárt (360 milliárd forint) készül befektetni a projektbe és azt reméli, ez 40 milliárd dollár magánbefektetést fog generálni 2040-ig. Egy független cég áttanulmányozta a tervet és úgy találta 44 ezer munkahelyet teremt, valamint 4,3 milliárd adóbevételt hoz évente.

Ugyanakkor az elgondolások két évvel ezelőtti közzététele óta a Sidewalk Labs folyamatos kritikák össztüzébe került mind a torontói lakosok, mind azok részéről, akik ellenezik, hogy egy technológiai óriáscég nem tisztázott tervek alapján húzzon hasznot a városból. A kiszivárgott tervek alapján nyilvánvaló, hogy a Sidewalk Labs ambíciói jóval nagyobbak, mint egy ilyen viszonylag kis városrész birtokba vétele: a környező területekre is szemet vetett, amely már 142 hektárosra növelné az okos város kiterjedését, de Dan Doctoroff, a cég vezérigazgatója igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy ez csak az okosváros határainak kiterjesztése érdekében, a kormány egyetértésével történne, nem területet akarnak szerezni.

Egy hónappal ezelőtt egy amerikai vállalkozó, Roger McNamee arra figyelmeztetett, hogy az olyan cégek mint a Google nem arról nevezetesek, hogy biztonságosan kezelik azokat az adatokat, amelyeket a lakosoktól gyűjtenek. „A torontói okosváros projekt a legmagasabban fejlett változata a megfigyelő kapitalizmusnak: a Google arra fogja használni adatait, hogy befolyásolja a városlakók viselkedését, hogy így teremtsen új piacot magának” - írta a városi tanácsnak.

A most közreadott, immár részletes dokumentum közreadását bizonyára hosszas vizsgálódás követi majd, amelyben részt vesz a Waterfront Toronto, a Sidewalk Labs kormány által kinevezett partnere, amelynek tagjai városi tanácsnokok, tisztviselők, helyi és szövetségi politikusok. Azt korábban jelezték, a szavazás előtt szeretnék elvégezni a tervek kiterjedt elszámoltathatósági, átláthatósági értékelését. Keerthana Rang, a Sidewalk szóvivője kijelentette: „Tisztáztuk, hogy azokat az adatokat, amelyeket a köztereken gyűjtünk, egy független és nyilvánosan elszámoltatható adatbizottságnak kell ellenőriznie, nem pedig nekünk, a Google-nak, vagy valamilyen más magánvállalatnak”.

Ana Bailão torontói alpolgármester szerint az adatbiztonság napjaink egyik legfontosabb kihívása, amellyel társadalmunk szembenéz, és a tanácsnokok minden felmerülő, aggodalomra okot adó kérdést alaposan meg fognak vizsgálni. Legtovább a Kanadai Polgári Jogok Társasága ment, amely beperelte a Waterfrontot és a kormányt is azt állítva, hogy előbbi két olyan megállapodást is kötött a Sidewalkkal, amely sérti a kanadai polgárok magánélethez való kollektív és személyes jogait.