kosárlabda;

Szoros meccsen maradt alul a női kosár-válogatott Belgrádban

Hiába dolgozott le tízpontos hátrányt a magyar válogatott, végül 62-59-re kikapott a britektől a női kosárlabda Európa-bajnokság negyeddöntőjében.

A kontinenstorna előtt a nemzetközi szövetség, a FIBA a mezőny utolsó két helyére rangsorolta a csütörtöki találkozó résztvevőit: a világranglistán 25. britek a 15., a rangsorban 50. magyarok kerültek a tizenhatodik pozícióba. Mindkét együttes erőn felül teljesített tehát azzal, hogy eljutott az egyenes kieséses szakaszig a papírforma szerint. A találkozó esélyese a szigetországi együttes volt, Székely Norbert szövetségi kapitány csapata azonban nem foglalkozott ezzel.

Felszabadult, kiváló játékkal kezdett a magyar csapat, amely két perc alatt 7-0-ra elhúzott. Az első negyed második felétől csökkent a lendület és egyre többet hibáztak a magyarok, a britek hárompontos kosarakkal kerültek egyre közelebb, sőt a játékrész hajrájában fordítaniuk is sikerült (13-15). A sokat ígérő kezdés után az összkép mégsem lett rózsás, a magyarok hétszer adták el a labdát az első negyedben, ami rengeteg, a britek pedig négy kinti kosarat szereztek, ez sem kevés.

A második negyed három brit triplával indult, a magyar időkérés után sikerült rendezni a sorokat, de állandósult az 5-10 pontos különbség. A védekezése jól működött az együttesnek, de a támadások lassúak, körülményesek voltak. Félidőben 32-22-re vezetett az ellenfél.

A harmadik negyedben dobóverseny kezdődött, ennek a tíz percnek az volt a legnagyobb pozitívuma, hogy nem került reménytelen helyzetbe a magyar csapat, 48-38-ról kezdődött az utolsó felvonás.

A magyarok fantasztikus hajrát nyitottak, és fokozatosan jutottak egyre közelebb a riválishoz. A 39. percben Turner Yvonne triplája után már csak 58-56-ra vezettek a britek. Már csak negyvenkilenc másodperc volt hátra, amikor Studer Ágnes triplájával egy pontra csökkent a szigetországiak előnye (60-59). Határ Bernadett blokkolt és huszonegy másodperccel a vége előtt a győzelemért támadtak a magyarok. Sajnos a másik oldalon Határ nem tudott pontot szerezni, a britek labdát szereztek, gyors magyar szabálytalanság, de a büntetők sajnos bementek, 62-59-nél négy másodperc volt hátra. Studer a félpályáról kénytelen volt eldobni a labdát, ami kétszer pattant fel a gyűrűről, de végül nem hullott be a kosárba, így a britek nyertek és bejutottak az elődöntőbe, illetve ott lehetnek az olimpiai selejtezőn.

Utóbbira a magyaroknak is van még esélyük, ha szombaton nyernek a franciák elleni negyeddöntőt elbukó, papíron esélyesebb és a briteknél erősebb Belgium ellen.

„Nagy téttel bíró mérkőzés volt, ez látszott mindenkin – mondta az M4 Sportnak Székely Norbert szövetségi kapitány. - Vissza kell nézni a meccset, mindent átgondolni, hogy a következő mérkőzést meg tudjuk nyerni. Nagyot küzdött a csapat, kis szerencsével a végén még nyerhettünk is volna. Két nap múlva nem mi leszünk az esélyesek, ez mindenképpen terhet vehet le a játékosok válláról.”

Így látták a játékosokVarga Zsófia: Nagyon szép eredmény, hogy bejutottunk a nyolc közé, egy labdán múlt az olimpiai selejtező, de még nem úszott el a remény. Lesz még egy mérkőzés, ahol javíthatunk. Korábban dőlt el a meccs, kettő-kettőben rosszul védekeztünk. Nagyobb önbizalommal kell játszanunk szombaton, biztatnunk kell egymást. Raksányi Krisztina: Van pár óránk kisírni magunkat, össze kell szednünk magunkat. Nagyon sajnálom ezt a meccset, megmutattuk, hogy jó csapat vagyunk, vissza tudtunk jönni nagy hátrányból is. Az első félidő második felében borzasztóan védekeztünk, ott dőlt el a mérkőzés. Amikor harcolunk a labdáért, egymásért, akkor mindig vissza lehet jönni. Studer Ágnes: Az első félidő nem úgy alakult, ahogy akartuk, nem szereztünk pontokat, a végén úgy éreztem, meg tudjuk nyerni, így a legrosszabb kikapni. Nagyon ott akartunk lenni a négy között. Az olimpiai részvétel esélye még nem múlt el, fel fogunk állni. Jó kezdés után elveszítettük a ritmust. Horti Dóra: Szomorúak vagyunk, de pár óra után muszáj a pozitívumokra koncentrálni, van még egy fontos meccsünk, fel kell építeni magunkat. Nem tett jót nekünk a három nap szünet, hiába kezdtünk jól, mégsem éreztük a ritmust. Nem volt meg az a sebesség a játékunkban, ami a csoportmeccsek alatt jellemzett minket. Turner Yvonne: Semminek sincs még vége, föl kell menni a pályára és játszani, tudtuk, mit kell tenni, a britek nagyon jók voltak. Kicsit kényelmesen játszottunk, nem helyeztük megfelelően nyomás alá az ellenfelet, de jók vagyunk, hiszünk magunkban és egymásban.