összefogás;Roma sajtóközpont;közélet;

2019-07-07 18:50:32

1 Magyarország: ellenzéki pártok és civil szervezetek fogtak össze a békésebb közéletért

A résztvevők vállalták, hogy közösen lépnek fel a gyűlöletbeszéd ellen; az ország mindannyiunké, együtt kell megoldást találni problémáira is - vallják a nyilatkozat aláírói.

 Hat ellenzéki párt és több mint negyven civil szervezet csatlakozott a gyűlölet visszaszorítása, a józanabb, békésebb közélet érdekében kiadott 1 Magyarország Nyilatkozathoz - tudatta a Roma Sajtóközpont közleményben vasárnap.

A nyilatkozat aláírói vállalták, hogy ezentúl nyilvánosan elhatárolódnak a gyűlöletkeltő beszédtől, fellépnek a szervezett félelemkeltő akciók ellen, és minden megnyilvánulásukkal az ország társadalmi csoportjainak békés együttélését, az esetleges problémák feltárását és józan megoldását szorgalmazzák – írja az MTI.

„A történelem megtanította nekünk, hogy minden magyar, valamint az itt élő emberek egymásra vannak utalva, 1 Magyarország létezik, amely mindannyiunké és amelyben közösen kell megoldást találnunk a problémáinkra” - olvasható a nyilatkozatban, ami befogadás és a tolerancia erejére is rámutat: „A vérzivataros századok során a magyarságot többször is megmentette az elsorvadástól, hogy tömegesen befogadott más népeket. A békésen együtt élő népcsoportok pedig idővel közösségekké és nemzetté kovácsolódtak. Ma a magyarság ezért egy befogadáson alapuló kulturális és politikai közösség” - hangsúlyozza a dokumentum.

A Roma Sajtóközpont, a Polgár Alapítvány, az Autonómia Alapítvány, valamint a National Democratic Institute által hagyományteremtő szándékkal megszervezett 1 Magyarország Pikniken részt vett több mint negyven társadalmi szervezet, továbbá hat ellenzéki párt képviselője: a DK-tól Rónai Sándor, a Liberálisok részéről Bősz Anett és Sermer Ádám, az LMP-től Schmuck Erzsébet, a Párbeszéd részéről Kocsis-Cake Olivio, az MSZP-től Kunhalmi Ágnes és a Momentum részéről Fekete-Győr András.

A nyilatkozat aláírói vállalták még többek között azt is, hogy a „megfelelő fórumokon” jelentik a szélsőséges megnyilvánulásokat, és elvárják az államtól, hogy biztosítson feltétel nélküli jog- és törvény előtti egyenlőséget.