könyv;Kálmán Olga;Márki-Zay Péter;

Bezavar a politika

Ez a címe Kálmán Olga új beszélgetőkönyvének, amelyben megismerhetjük Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármestert.

Mindenképpen rizikós dolog aktuális politikai témákról könyvet megjelentetni. Ilyenkor ugyanis joggal lehet attól tartani, hogy az élet egyszerűen túllép a leírtakon. Vagy legalábbis sok minden megváltozik a kinyomtatott mű körül.

Az Atheneum kiadó, Kálmán Olga és Márki-Zay Péter mindenesetre vállalták ezt a rizikót. Amikor kitalálták a néhány hete megjelent könyv ötletét, a szerzőnek, a régóta nevet szerzett újságírónak feltehetően éppen nem volt sok dolga. 2018 augusztusáig ment műsora a Hír TV-n, előtte sok évig ugyanazt csinálta az ATV-nél, aztán pedig – hivatalosan – szabadúszó lett. A hódmezővásárhelyi polgármester tavaly év elején – röviddel a parlamenti választás előtt – egy időközi voksoláson nyert, méghozzá jelentős kormánypárti ellenszélben. Néhány hónappal később elindította a Mindenki Magyarországa Mozgalmat (MMM), amelybe azokat akarja tömöríteni, akik véget vetnének a NER uralmának. Némiképp meglepő győzelme és személyisége is érdekessé teszi őt. A kiadó tehát biztosra ment, amikor megrendelte, majd meg is jelentette ezt a beszélgetőkönyvet.

Azt pedig valószínűleg egyikük sem gondolta, hogy mire napvilágot lát a kötet, addigra a beszélgetőtársak már egészen más helyzetben lesznek – és ettől szavaik is más értelmet nyerhetnek -, mint amikor kitalálták ezt az egészet. A napi politikával lépést tartó olvasó ugyanis most már nem csak egy felkészült, érdeklődő és kétségkívül jól, ügyesen kérdező riportert ismerhet. Kálmán Olga pár hét alatt – a május végi európai parlamenti választástól július elejéig – „megjárta a hadak útját”. Maga is politikai pályára lépett, amikor elvállalta a DK főpolgármester-jelöltségét, s az, hogy ott végül nem nyert, nem jelenti azt, hogy ezután egyből visszatér eredeti szakmájához. Sőt, inkább az látszik valószínűnek, hogy mint politikus igyekszik megnyilvánulni ezentúl is.

A hódmezővásárhelyi polgármester is naponta tapasztalhatja, hogy rögös úton jár, különösen, ha ősszel újra akarja választatni magát. Az MMM-n belül ellentétek ütötték fel fejüket, magyarázkodásra kényszerült. Miközben azt sem hagyhatja figyelmen kívül, hogy városa erős embere mit mondott, amikor bejelentette, hogy nem akar indulni a polgármesteri címért. Lázár János arról beszélt, hogy csaták helyett nyugalomra és együttműködésre van szükség, de két ember biztosan nem tudja egyesíteni a várost: ő és Márki-Zay Péter.

E fejlemények ismeretében lehet és kell is olvasni a Szeretemország című könyvet. Ami rögtön azzal kezdődik, hogy a riportalany leszögezi: nem akar miniszterelnök lenni. Ezt ugyan készséggel elhisszük neki, de így rögtön felmerül a kérdés, akkor minek született ez a kötet. Persze, megismerhetjük belőle Márki-Zay Pétert, az embert, a családapát, a gondolkodót és természetesen a politikust. Akinek nyilvánvalóan nagyobb céljai vannak annál, mint amit most csinál. Ő arra igyekszik kihegyezni mondandóját, hogy minden körülmények között le akarja váltani a Fideszt, amelynek különben sok éven át, egészen úgy 2011-ig nagy híve volt. Aztán kiábrándult belőle, megismerte igazi arcukat és most lehetőségei szerint küzd ellenük. Ehhez keresett és talált is szövetségeseket, az meg csak ezután derül ki, hogy eleget-e. Megvan a véleménye mindenről, az egészségügyről, az oktatásról, a katonai nevelésről, ki is fejti, Kálmán Olga hathatós segítségével. De mire mindez, ha nem arra törekszik, hogy nézeteit széles körben elfogadtassa. Jó, ne legyen miniszterelnök, de a hatalom-váltásban azért részt akar venni. Mint micsoda?

A könyv kétségkívül érdekes. Márki-Zay Péter is. Kálmán Olga – már eddigi könyveivel is bizonyította – tehetséges. Csak az a baj, hogy az aktuálpolitika mindig bezavar.