Orbán-kormány;Donald Trump;Amerikai Egyesült Államok;David Cornstein;

- Amerika valódi hangja

Hosszú évek óta nem járt ilyen magas rangú amerikai kongresszusi delegáció Budapesten, mint az elmúlt héten, de a távozásuk előtt kiadott nyilatkozatukat az amerikai nagykövetség nem juttatta el a magyar médiához. (Csak a Népszavában jelent meg egy részletes tudósítás.) Orbán Viktor miniszterelnök nem fogadta a küldöttséget.  

A magyar miniszterelnök és az amerikai nagykövet, David Cornstein együtt csúsztat a két ország közötti kapcsolatokról. Orbán, miután az Európai Unióval kapcsolatos korábbi számításai nem váltak be, most a Trump-Cornstein kettős segítségével új amerikai pártfogóival mosolyog. Az üzenet hazafelé: látjátok, fiúk, nem vagyok egyedül… És Trump valóban irigyli Orbánt (egyeduralmáért), Cornstein pedig hálás neki a végtelenül korrupt és a börtön felé tartó Netanjahu támogatásáért. 

Az amerikai többség pozícióját Steny H. Hoyer, a nyolctagú küldöttség vezetője így foglalta össze: „Az oligarchák és a pártemberek befolyása az olyan független intézményekre, mint a bíróságok és a média, egyre fenyegetőbb.” Hoyer, a képviselőház második embere már az 1980-as évek óta a közép-európai térség és az emberi jogok komoly szakértője. A delegáció másik vezetője, Ben Cardin szenátor – sokáig a Helsinki Bizottság elnöke - különösen járatos a magyar politikában. Ő így nyilatkozott: „Sajnálattal tölt el minket, hogy nem beszélhettünk Orbán Viktorral azokról az intézkedésekről, amelyeket kormánya tett a demokrácia alappilléreinek aláásására, és amelyek ajtót nyitottak az orosz befolyásnak, és utat engedtek a korrupciónak.”

Tom Cole republikánus képviselő Hillary Clintonhoz, Obama volt külügyminiszteréhez hasonlóan fogalmazott: „Szándékunkban áll folytatni a közös munkát magyar barátainkkal, hogy biztosítsuk a választások szabadságát, a bíróságok függetlenségét és a sajtó sokszínűségét.” Az amerikai egység és kontinuitás félreérthetetlen.

Kár, hogy a történelemben bennfentes Kovács Zoltán csak egy szokásos sablonnal reagált ezekre a kritikus, de jóindulatú nyilatkozatokra: BEAVATKOZÁS BELÜGYEINKBE! Pedig legalább 1991 óta - amikor a szabad magyar kormány aláírta az OSCE, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet jogelődje alapdokumentumát – az emberi jogok ügye a szerződést támogató országok közös gondja lett. Ha nem így lenne, milyen alapon kritizálná a magyar kormány manapság rendszeresen a román vagy az ukrán hatóságok intézkedéseit? 

Hamisított történelem az is, amit a Trump-Cornstein páros előad, amikor a gyűlölt Obama „beavatkozását” állítja szembe a saját „realista” politikájával. Ugyanis az emberi jogok univerzális értelmezését már Helsinki (1975) óta nemcsak Obama, hanem minden amerikai elnök magáévá tette. Három demokrata és három republikánus: Carter, Reagan, Bush, Clinton, Bush és Obama. És ugyanez a szellem hatotta át a kongresszusi delegáció múlt heti tevékenységét is. Őszinte üzenetük azonban nemcsak az Orbán-kormányhoz szólt, hanem Trump nagykövetéhez is, aki cáfolja, és ily módon támogatja a szabadságjogok elfojtását új állomáshelyén.