Nagy-Britannia;nagykövet;Egyesült Államok;Donald Trump;Theresa May;

2019-07-10 13:25:03

Repedések a különleges viszonyon: lemondott a washingtoni brit nagykövet

Óriási botrányt kavart Nagy-Britannia washingtoni nagykövetének kiszivárgott lesújtó véleménye. Persze Donald Trump sem maradt adós a válasszal.

Több mint a kritikusnak tartott három napja tart, így nehéz elképzelni, hogy következmények nélkül múlik el a veterán washingtoni brit nagykövet körül kialakult, újabb és újabb fejleményeket hozó botrány. A konzervatív Mail on Sunday hozta nyilvánosságra Sir Kim Darroch Londonnak küldött diplomáciai üzeneteit, melyekben olyan sommás ítéletek hangzottak el, mint hogy a Fehér Ház „ügyetlen”, „diszfunkcionális” és „alkalmatlan”. 

A londoni Külügyminisztérium vizsgálatot indított el az ügyben. Ha bebizonyosodik, hogy szándékos bűncselekmény történt, elkerülhetetlenné válik a rendőrség bevonása. Bizalmas dokumentumok nyilvánosságra hozataláért akár kétévi börtönbüntetés is kiróható. Három munkanap elteltével sem világos, súlyos belső kiszivárogtatásról, idegen hatalmak beavatkozásáról, vagy más indíttatású összeesküvésről, közvetett formában akár a Brexit kimenetelét is befolyásoló projektről van szó? A Downing Street szóvivője szerint egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy egy harmadik ország szerepet játszott volna a balhé kirobbanásában. Sir Alan Duncan külügyi államtitkár a BBC érdeklődésére elmondta, hogy mintegy száz személy, a kormány tagjai, a parlament Külügyi Bizottságának tagjai és szaktanácsadók láthatják a diplomáciai táviratokat.

Míg Sir Kim Darroch a búcsúzó kormányfő változatlan „teljes bizalmát” élvezi, az amerikai elnök Twitter üzenetek sorozatával ostromolja mind a diplomatát, mind Theresa May-t. Előbbit „felfuvalkodott bohócnak” nevezte, akit ugyan személyesen nem ismer, de munkatársai „nem rajonganak érte és nem is szolgálta megfelelően a szigetország érdekeit”. Júniusi állami, hivatalos látogatására visszautalva hangsúlyozta, hogy csak II. Erzsébet tett rá igazán jó benyomást. Theresa May-jel kapcsolatban felidézte, hogy „hasznos tanácsait figyelmen kívül hagyva hatalmas káoszt teremtett a Brexit megvalósítása terén”.

A titkos diplomáciai üzenetek, „diptelek” közzététele máris zavart okozott a híres „különleges viszonyban”. Sir Kim némi habozás után önszántából távol maradt Liam Fox kereskedelmi miniszter és Ivanka Trump keddi találkozójáról. A 65 éves nagykövet végül nem várta meg, míg az új brit kormányfő dönt sorsáról, lemondott pozíciójáról. A botrányba tehát belebukott, noha azt senki nem vitatja, hogy bizalmas, titkos üzeneteknek, véleményeknek mindig is helye lesz a diplomáciában.

A brit-amerikai civódás természetesen téma volt a Konzervatív Párt vezetőválasztási kampányának egyetlen, kedd esti közvetlen tévévitája során is. A tisztség várományosa, Boris Johnson nem volt hajlandó egyértelműen kijelenteni, győzelme esetén megtartja- e hivatalában Sir Kimet. Kihívója, Jeremy Hunt külügyminiszter viszont kiállt beosztottja mellett, sőt Donald Trumpot minősítette „tiszteletlennek” a Theresa May-jel és a nagykövettel összefüggésben használt nyelvezet miatt. Boris Johnson egyik vezető munkatársa később úgy fogalmazott a The Times érdeklődésére, hogy „egyetlen személlyel kapcsolatban kialakult viszály miatt nem szabad kockára tenni a speciális kapcsolatot. Semmit nem nyerünk, ha tartós viszályban maradunk a Fehér Házzal”.

Az említett tévévita egyébként kifejezetten rossz, ellenséges hangulatban zajlott le. Johnson és Hunt átkiabáltak egymáson, és – sikertelenül – igyekeztek végzetes ütéssel padlóra küldeni ellenfelüket. Jeremy Hunt azzal vádolta a volt külügyminisztert, hogy nem helyezte kilátásba, amennyiben mégsem tudja tartani az október 31-i, „élet vagy halál kérdéseként” emlegetett Brexit-határidőt, lemond kormányfői címéről. Johnson viszont „defetista EU-maradónak” nevezte Huntot, akinek „menedzseri stílusa alkalmatlan a kilépés végrehajtására”.