Irán;Egyesült Államok;Katar;Donald Trump;

2019-07-10 16:27:31

Trumpnál csak üzlet a szövetség

Az ellenségem barátja még lehet az én barátom is, főleg ha eleget fizet érte – nagyjából így summázható, hogy kedd este a Fehér Házban találkozott Donald Trump amerikai elnök és Tamím bin Hamád Al Táni katari emír.

Az apró, ám dúsgazdag Katar egészen különleges helyzetben van. Egyrészt közel áll az Egyesült Államok térségbeli fő riválisához, Iránhoz, ami miatt Washington arab szövetségesei Szaúd-Arábia vezetésével immár két éve kereskedelmi blokád alatt tartják az országot. Másrészt viszont Katar ad otthont az egyik legfontosabb közel-keleti amerikai katonai bázisnak, ahol tízezer amerikai katona állomásozik. Nem utolsó sorban pedig Doha fontos kereskedelmi partner, jelentős fegyvervásárló is. Tudják persze Katarban is, hogy Trump jóindulatához a zsebén át vezet az út, így a katari emír ezúttal is zsíros, egyes források szerint több milliárd dollár értékű üzletekkel érkezett Washingtonba.

Kérdés, hogy a különleges kapcsolatot fel lehetne-e használni többre, például közvetítésre a szemben álló felek között? „Mindkét állam megfelelő alany a közvetítő szerep betöltésére, és valamilyen formában be is töltötték azt. Az iráni-amerikai és katari-szaúdi koalíció konfliktust nem a mediátor hiánya miatt nem sikerült kezelni, hanem a megegyezésre való politikai szándék hiánya miatt” - válaszolt lapunk felvetésére Szalai Máté. A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója emlékeztetett, az amerikai-iráni viszony kapcsán Katar (Ománhoz és Irakhoz hasonlóan) igyekezte felvenni a közvetítő szerepét, és láthatóan aktív diplomáciai tevékenységet folytatott mindkét féllel az elmúlt hónapokban, azonban úgy tűnik, hogy Washington és Teherán még nem akarnak leülni egymással tárgyalni. „A katari-szaúdi viszonyban több forrás szerint is az Egyesült Államok aktívan fellépett a válság elején, hogy ne eszkalálódjon a konfliktus, azonban azóta nem sikerült érdemi előrelépést elérni” - tette hozzá.

A szakértő rámutatott, hogy a katari válság kitörése óta Tamím emír már 2018 áprilisában is találkozott Trumppal, tehát a szaúdi koalíciónak nem sikerült aláásnia az amerikai-katari kapcsolatokat. „Mára már egyértelmű, hogy az amerikai elnök néhány Katar-ellenes megjegyzése ellenére a katari-amerikai kapcsolatok stratégiai értéke nem csökkent Washington szemében. az amerikai haderő és a NATO továbbra is használja a Katarban található al-Udeid légibázist, láthatóan pedig Washington felhasználja Dohát más szereplőkkel való kommunikációjának elősegítésére. A katari portfólió kapcsán tehát nem érvényesül az amerikai külpolitikában a szaúdi érdekek prioritásként való kezelése, amely más ügyekben számos elemző szerint megfigyelhető” - vélekedett Szalai Máté.

Éppen a katari emír látogatása után időzítve beszélt arról Joseph Dunford tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, hogy szeretnének koalíciót kovácsolni az Irán és Jemen környéki tengerek ellenőrzésére, miután több rejtélyes szabotázsakció is történt az utóbbi időben. Egyelőre kérdéses, hogy ebben az amerikai vezetésű misszióban ki venne részt, Washington számíthat-e például Doha támogatására?