RTL;botrányok;tévésorozatok;műsorváltozás;etető;

2019-07-13 13:07:11

Hová tűntek a csajok?

Elképesztően hullámzik a műsorrend.

A férfi elindult a majdnem üres buszon, de félúton megállt. Eredetileg egy működő jegykezelő automatát keresett volna, mert amelyikkel elsőre próbálkozott, nem működött. De aztán meggondolta magát. – Intézzék el, hogy mindegyiket lehessen használni – mondta, majd leült a felesége mellé. És a tévéműsorról kezdtek beszélgetni. Hogy a kedvenc sorozatukat, a Barátok közt-öt előző nap alig találták meg, a neki jelzett műsoridőben egy másik sorozat ment, de nem az, amelyiket előre beharangoztak.

Ők a tipikus nézők. Elvileg őket kellene kiszolgálni.

Bizony régen – amikor ez a házaspár is „hozzászokott” a tévézéshez – ez is másképp volt. A műsorváltozás kapcsán két nagy botrány jut hirtelen eszembe a Magyar Televízió múltjából. Az egyik még a nyolcvanas években történt, akkor kezdték élőben közvetíteni a Forma 1-es autóversenyeket. Azon a bizonyos vasárnapon azonban valamilyen okból nagyon elhúzódott a futam. Jelentősen túllépte (volna) a kiszabott műsoridőt. Az adásvezetőnek – a csatorna műsorainak megjelenését irányító szakembernek – döntenie kellett tehát, hogy mi legyen. És ő szépen lekeverte a közvetítést, hogy – a műsorújságban jelzett időnél csak egy picit később – elindíthassa a következő műsort. Utóbb aztán rájöhetett, hogy nem ez volt az optimális megoldás. Nemcsak a tévé telefonvonalai égtek, másnap az újságoktól is megkapta a magáét, amiért fontosabb volt számára a rend, mint az elhúzódó élő adás.

Pár évvel később már politikai aknamunkát is emlegettek egy hasonló esetnél. Az új kormány bemutatkozása és eskütétele ugyanis 1990. május 23-án volt. Ugyanazon a napon, amikor a Bajnokcsapatok Európa-kupája – a mai BL elődjének – döntőjét játszották. A budapesti parlamentben azonban ugyancsak elhúzódtak az események. Ha közvetítik az eskütételt, a nézők lemaradnak a meccs elejéről. Az illetékesek felmérték, melyik botránynak lehet nagyobb visszhangja és ezúttal a sport mellett döntöttek. Ettől aztán az első szabad választásokon győztes MDF hívei akadtak ki és már-már összeesküvést sejtettek. Mindenesetre a bécsi döntőn a Milan legyőzte a Benficát, ám a politikusokat ez sem kárpótolta, amiért a nézők nem követhették élőben a történelminek minősített hazai eseményt.

Igen, akkor még szűkösek voltak a lehetőségek. Az egyetlen tévében meg kellett gondolni, mit tesznek és mi lehet a következmény. Ráadásul ennek az egyetlen tévének a két csatornáját nézte mindenki és bármi történt, össznépi eseménynek számított. Kudlik Júlia új frizurájáról, Takács Marika ruhájáról napokig beszéltek, hát még a vetélkedőkről, vagy az élő közvetítésekről. Az újságok rendszeresen közöltek tévékritikákat, a programok változásáról pedig többször is beszámoltak. Kötelesség volt tájékoztatni a nézőket.

A jelek szerint erre ma már kevesebb figyelmet fordítanak. Legalábbis ez szűrhető le abból, ami az RTL Klub esti műsoraival az utóbbi időben történt. Kezdődött azzal, hogy rengeteg reklámozás közepette elindítottak egy új török filmsorozatot az esti főműsoridőben. Igaz, először fél 8-ra hirdették, de aztán hirtelen egy órára bővítették a híradó utáni Fókusz című bulvár-magazint, tehát fél órával hátrébb tolták a kezdést. Ám a Megtörve című film feltehetően nem érte el a kívánt és elvárt nézettséget. Ezért áttették délutánra, a 9 órára tervezett Barátok közt-öt pedig előrehozták 8-ra. Csakhogy az esti filmeket – általában sorozatok két-két részét – nem akarták 9 előtt elindítani, így oda szükség volt még valamilyen műsorra. Elkezdték tehát ismételni a tavaly sikeres Oltári csajok című sorozatot. Három rész le is ment belőle, majd hirtelen eltűntek a műsorból a csajok is. Erről senki nem mondott semmit, viszont a Barátok közt visszakerült 9 órára. Elé pedig betették egy másik – korábban sikeres – sorozat ismétlését. Hogy a Mi kis falunk mitől vonz nagyobb közönséget, mint az Oltári csajok, azt senki nem magyarázta meg. Nyilvánvaló azonban, hogy a nagyobb nézettség érdekében folytatott vad hajsza és a reklámok minél biztonságosabb beágyazása magyarázza ezeket a változásokat.

Ez eddig még érthető is, ám az nem, hogy a reménybeli nézőknek keresgélniük kell, milyen időpontban találhatják meg éppen kedvenc műsorukat. Márpedig pontosan ez történik. Kétségtelen tény, hogy a rendszeres tévénézők többsége az idősebb korosztályból kerül ki. Nagy részük ragaszkodik a megszokottakhoz, így például a nyomtatott sajtóból tájékozódnak a programokról. Az utóbbi hetekben azonban azt tapasztalhatták, hogy a műsorújságok már megjelenésük pillanatában elavultak (legalábbis ami az RTL Klub adásait illeti). A napilapok sem járnak sokkal jobban, mert ők is az előre kiadott műsort nyomtatják ki, tehát a változások többsége náluk sem követhető nyomon.

Most akkor képzeljük el a bevezetőben említett házaspárt a buszról. Emlékezzünk rá, apuci még arra sem volt hajlandó, hogy megkeressen egy működő jegykezelő automatát. Otthon leül a vacsorája meg a söre mellé és azt tapasztalja, hogy egészen mást lát, mint amire számított. Fogja tehát a távkapcsolót, átmegy egy másik adóra és természetesen megvan a véleménye az RTL Klubról, amely egyáltalán nem törődik vele, miközben állítólag az ő érdekében tevékenykedik. Ha a jelenleg piacvezető csatornának szerencséje van, rövid időn belül elfelejti a megpróbáltatásait és visszatér, de erre azért nem lehet mérget venni.

Akkor pedig megéri ez a nagy összevisszaság? És legfőképpen: hová tűntek a csajok?