Facebook;Cambridge Analytica;

Illusztráció

- Ötmilliárd dollárra büntetik a Facebookot a Cambridge Analytica botrány miatt

A közösségi oldalnak az adatvédelmi szabályok megsértése miatt kell a rekordméretű büntetést befizetnie.

Az amerikai törvényhozók 5 milliárd dollárra büntették a Facebookot adatvédelmi szabályok megsértése miatt. A Szövetségi Kereskedelmi bizottság (FTC) azokat a vádakat vizsgálta, mely szerint a techvállalattól jogszerűtlenül szerezhette meg 87 millió felhasználó adatait a Cambridge Analytica nevű elemző cég – írja a BBC.

Az FTC tavaly márciusban indított vizsgálata most ért véget A döntést a szövetség 3-2-es szavazattal hozták meg, de azt még az amerikai igazságügyi minisztériumnak is jóvá kell hagynia.

Mint azt már korábban megírtuk, nagyjából 87 millió Facebook felhasználó személyes adatait használhatta engedély nélkül a Cambridge Analytica

a 2016-os amerikai választásokhoz, ezen belül is Trump kampányához egy alkalmazáson keresztül.

A cég olyan üzleti vállalkozásoknak és politikai pártoknak ajánlja fel szolgálatait, amelyek meg akarják „változtatni ügyfeleik, támogatóik viselkedését”. 

 2014-ben egy cambridge-i egyetemi tanár, Aleksandre Kogan, illetve a Global Science Research nevű cége több millió Facebook felhasználó profilját fésülte át egy, a webhelyre telepített applikáció segítségével. Olyan felhasználóktól gyűjtöttek adatokat, akiket megfizettek azért, hogy személyiségtesztet töltsenek ki, de gyűjtöttek adatokat azok Facebook barátaitól is. Az adatokat Aleksandre Kogan adta tovább egy szerződés értelmében a Cambridge Analyticának, amely egy olyan szoftvert fejlesztett, amely befolyásolta a választók viselkedését a szavazóurnáknál.

A módszer lényege az volt, hogy a privát információk ismeretében személyre szabott üzeneteket küldtek a felhasználóknak.

Az ügyet Christopher Wylie - a Cambridge Analytica egyik alapítója, aki 2014-ben kivált a cégből - hozta felszínre. Állítása szerint sok olyan ismerethez is hozzájutottak, amihez nem volt felhatalmazásuk.

Az amerikai elnök feladta azt a törekvését, hogy a 2020-as népszámláláskor rákérdezzenek az állampolgárságra is.