ENSZ;oltás;éhezés;

Gyerekek ételosztáson a szíriai Shamarin menekülttáborában

- Minden tizedik ember éhezik

Több mint kétmilliárd ember nem jut rendszeresen biztonságos, tápláló és elegendő élelemhez. Az elhízott felnőttek és túlsúlyos gyerekek együttes száma több mint egymilliárd.

Az emberiség 11 százaléka éhezik a Földön, azaz több mint 821 millió embernek nem jut elegendő táplálék, ugyanakkor a világ kivétel nélkül minden területén járványos méreteket öltött a túlsúlyosság és az elhízás – áll az ENSZ legfrissebb jelentésében.

Az utóbbi három évben tapasztalható élelmiszerhiány, amely 20 százalékos emelkedést mutat, leginkább bizonyos afrikai országokban jelentkezik, ahol az alultápláltság szintén jelentős méreteket öltött. Latin-Amerikában és a Karibi-térségben még 7 százalék alatt van az éhezők száma, de ott is emelkedésnek indult, Nyugat-Ázsiában pedig az alultápláltság jellemző, amely a lakosság 11 százalékát fenyegeti, miközben a kontinens déli régiójában az utóbbi öt évben 15 százalékos javulás mutatkozott.

„Bátrabbnak kell lennünk cselekedeteinkben, hogy megfordítsuk ezeket a riasztó trendeket. Nem csak többet kell tennünk, de a multiszektorális együttműködésre is nagyobb gondot kell fordítanunk”– áll a jelentés előszavában.

Az éhezők száma ott nő, ahol a gazdasági növekedés stagnál, különösen a közepes jövedelmű országokban, és azokban amelyek komolyan függnek a nemzetközi árukereskedelemtől. Ott, ahol egyre nagyobbak a jövedelmi különbségek, szintén az éhezők számának növekedésével kell számolni, mert egyre szélesebb az a szegényebb réteg, amely képtelen megbirkózni a gazdaság lassulásának, csökkenésének következményeivel.

Az ez évi jelentés az eddigieknél sokkal nagyobb hangsúlyt helyez az élelmiszerbiztonságra, amelyet szélesebb értelmű fogalomként használ az éhezésnél. A világ lakosságának 17,2 százaléka, vagyis 1,3 milliárd ember nem jut elegendő vagy megfelelő minőségű táplálékhoz.

„Még ha a szó szoros értelmében ők nem is éheznek, a rosszul tápláltság és az elégtelen egészségügyi állapotok nagyobb kockázatainak vannak kitéve”– írják.
Élelmiszersegély a szudáni Al-Eligatban

A viszonylag elfogadható és a komoly élelmiszerbiztonsági kockázatnak kitett emberek összesen két milliárdan lehetnek – ez a Föld lakosságának több, mint negyede –, és a nők minden kontinensen nagyobb számban vannak. Nem elhanyagolható a számuk Észak-Amerikában és Európában sem, ahol 8 százalékot tesznek ki. A nagy jövedelemkülönbséggel bíró alacsony jövedelmű országokban 20 százalékkal a komolyabb élelmiszerbiztonsági hatásai lehetnek a gazdasági visszaeséseknek, lassulásoknak, mint a közepes jövedelműekben. A jelentés az élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében a gazdaság- és szociálpolitika összehangolásának szükségességét hangsúlyozza, azért, hogy az alapvető szolgáltatások csökkentése nélkül ellentételezhető legyen a ciklikus visszaesések hatása.

A gyerekekről szólva a jelentés megjegyzi, hogy 2012 óta semmilyen előrehaladás nem történt a születési súly növekedése terén. A fejlődésben lemaradt öt éven aluliak száma ugyan tíz százalékkal csökkent az elmúlt hat évben, de a visszaesés mértéke kevés ahhoz, hogy a 2030-ra kitűzött cél, a szám megfeleződése elérhető legyen.

Ugyanakkor az elhízottak és a túlsúlyosak száma minden földrészen növekszik az iskolás korúak és a felnőttek körében. A túlsúlyosság azonban nem csak a sok, hanem a rossz minőségű élelmiszerfogyasztás következménye is lehet, amely az alulfejlettséggel együtt folyamatosan hatással van a gyermekek testi és szellemi fejlődésére.

Húszmillió gyerek nem jut fontos oltásokhozTízből egy, azaz világszerte csaknem 20 millió gyerek nem kapta meg tavaly a védőoltást olyan súlyos betegségek ellen, mint például a kanyaró vagy a diftéria - áll az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) és a világszervezet Gyermekalapjának (UNICEF) közös jelentésében. A 2018-ban a beadott oltások száma nem növekedett, és a stagnálás különösen a szegényebb országokra, illetve a válságövezetekre volt jellemző. A legnehezebben a mélyszegénységben és a válságövezetben élő gyerekekhez tudják eljuttatni az oltóanyagokat, és veszélyben vannak az otthonukat elhagyni kényszerülők is. 2010 óta az oltottsági arány megállt 86 százalék körül, ez pedig szakértők szerint még mindig túl alacsony, belekalkulálva a nyájimmunitás jelenségét is. Ez utóbbi - amennyiben a közösségben elegendő számú oltott ember van - elvileg védelmet nyújt a nem oltottaknak is. Minél több ember oltanak be, annál valószínűbb, hogy az oltást nem kapó gyerekek is biztonságban vannak. A jelentés kiemeli, hogy 2018-ban a kanyarós esetek száma több mint a kétszeresére nőtt, és majdnem elérte a 350 ezret. A világ oltatlan gyerekeinek csaknem a fele mindössze tizenhat országra korlátozódik: Afganisztánra, a Közép-afrikai Köztársaságra, Csádra, a Kongói Demokratikus Köztársaságra, Etiópiára, Haitira, Irakra, Malira, Nigerre, Nigériára, Pakisztánra, Szomáliára, Dél-Szudánra, Szudánra, Szíriára és Jemenre.

Négyórás vitában állta a sarat Ursula von der Leyen Strasbourgban, az Európai Parlamentben, alakul a megválasztásához szükséges többség.