Budapest;ellenzék;Óbuda;

- Nem különbözik a helyi és az országos Fidesz

Népszavazást szeretne Kiss László, az ellenzék óbudai polgármester-jelöltje arról, hogy kell-e gátat építeni a Római-parton.

Áprilisban a III. kerületi körzetben a párbeszédes Szabó Tímea indult, pedig korábban ön nyert ott mandátumot. Polgármesterként viszont önt jelöli az ellenzék, nehéz volt megállapodni az ön személyében?

Tavasszal egy olyan megoldás született, amelynek hatására a kerületben győzött az ellenzék. Sikeresnek ítéltem meg a Szabó Tímea előtti ciklusomat, de aki komolyan gondolja, hogy alternatíva kell a Fidesszel szemben, az nem a saját ambíciót nézi. Bizonyítottam, hogy nekem fontosabb az ellenzék sikere, mint a politikai ambícióim. Talán ezért most könnyű volt a személyemben megállapodni. Egyetlen párt részéről sem volt más polgármester-jelölt javaslat.

Az ellenzék az országgyűlési választáson általában jó eredményt ért el Óbudán, mégis hosszú évek óta csak fideszes polgármester-jelölt győzött. Ennek mi az oka?

A III. kerület nagyjából leképezi Budapest közösségét. Sokféle ember lakik itt, akik több megfontolásból szavaznak. A rendszerváltás óta összesen nyolc olyan év volt, amikor nem a jelenlegi ellenzék politikusa képviselte a kerületet a parlamentben. Ezzel együtt 2006 óta nincs a kerületi önkormányzatban baloldali többség. Erre pedig 2006-ban és 2010-ben is lett volna esély. Az akkori politikai pártok ugyanakkor nem voltak képesek olyan polgármester-jelölt mögé beállni, aki konszenzust teremtett volna, pedig ez elég lett volna ahhoz, hogy legyőzzük a Fideszt. Most a rendszerváltás óta először lesz lehetősége arra minden kerületi szavazónak, hogy kormánypárti polgármestert váltson.

Bús Balázs polgármester népszerű a kerületben, más, mint egy átlag fideszes?

Nincs két Fidesz. Egy Fidesz van, amely kormányozza az országot és nemrég romba döntötte az MTA-t, vagy amelyik gazdasági érdekcsoportoknak adja át az államot. Ez látszik a III. kerületben is, amikor például a Szentendrei úton fákat akarnak elpusztítani. De egyértelmű abból is, hogy meg sem kérdezik sem a kerület lakóit, sem az önkormányzatot, hogy mi legyen a Hajógyári- szigettel, illetve abból is kiderül, hogy sokadik felszólításra sincs a Római-gát ügyében megnyugtató válasza senkinek.

Tizenhét évesen, 1997-ben lépett be az MSZP-be. Mi volt akkor vonzó a pártban és hányszor bánta meg azóta a döntését?

Egyszer sem. A politizálás egy értékválasztás. Akkoriban számomra az MSZP a baloldaliság egyetlen alternatívája volt, egyértelmű döntés. Nálunk ez nem családi hagyomány, egyik szülőm sem volt soha párttag.

A III. kerületi MSZP elnöke Czeglédy Gergely, akiről azt írták: kormányközeli üzletemberekkel seftel. Róla mit gondol?

Nincs kétségem afelől, hogy a magyar ügyészség egy ellenzéki képviselővel szemben minden apróságot kivizsgál. Azt is megjegyezném, hogy Czeglédy Gergely az egyetlen olyan ellenzéki képviselő a kerületben, aki egyéni körzetben nyert.

Ön az MSZP országos etikai és egyeztető bizottságának elnöke. Mit gondol mi lesz Szanyi Tiborral?

Nem kommentálom az ügyet. Amennyiben polgármester leszek a pártpolitizálást befejezem. Semmilyen pártpolitikai pozíciót nem fogok viselni, azonnali hatállyal lemondok a legkisebbről is.

Programja szerint kétszáz bérlakást építene a kerületben. Miből?

A mi javaslatunkra ezt már ebben a ciklusban is vizsgálja az önkormányzat, egyáltalán nem irreális. A költségvetésünk elbírja ezt a beruházást. Most a polgármester úr kommunikációs céljaira költünk százmilliókat, de sok más felesleges helyre is megy pénz.

Milyen céljai vannak még?

Kisgyermekes apaként számomra a legfontosabbak egyike, hogy mi történik a gyerekekkel. A kerületben nincs rendben a gyerek-szakrendelés. Ez nem elsősorban az önkormányzat miatt van, hanem a kormányzat egészségpolitikájának a következménye. Nekünk azonban nem felelősöket kell keresnünk, hanem megoldást nyújtani. A kerület forrásaiból képesek is vagyunk rá. Reális célnak látszik az önálló gyerek-szakrendelő nyitása is.

A Római-parton ön szerint kell gátat építeni? Ha igen, mikor és hol?

Először is tisztán kell látni, érdemi tájékoztatás ugyanis erről nem volt. Voltam önkormányzati és országgyűlési képviselő is a kerületben, sok mobilgát tervet láttam. Ahány megbeszélésen voltam, annyiszor hallottam gyökeresen új terveket. Ráadásul a megbeszélések között volt, hogy évek is elteltek. Elfogadhatatlan, hogy a III. kerületiek feje fölött akarnak döntéseket hozni. Népszavazást szeretnék a kérdésben, a kampányban pedig mindenkinek, így a fővárosnak is el kellene mondania a szakmai érveit. Ha más nem ki kell kényszeríteni a lakosság korrekt tájékoztatását.

Hiába kapott különleges hatáskört, nem élt a lehetőséggel – értékelik jogvédők a távozó ombudsman, Székely László ténykedését. Sokszor csöndben maradt, amikor szólni kellett volna.