Anyajegye mindenkinek van, de egyeseknek csak néhány tucat, másoknak akár több száz is lehet. Méretük változó, leggyakrabban néhány milliméteresek. Színük a vörösesbarnától a feketéig terjedhet, lehetnek sima vagy egyenetlen felszínűek, alakjuk kör alakú vagy szabálytalan, szegélyük azonban mindig határozott. Az emberek közel tizedének van úgynevezett dysplasiás, vagyis atípusos anyajegye, amely szabálytalan alakú, egyenetlenül pigmentált. A melanoma szempontjából fokozott kockázatot jelent, ha ezek száma meghaladja a 10-15-öt, még akkor is, ha ezek régóta megvannak. Ezért időről időre ellenőriztetni kell, mert csak szakorvos tudja megkülönböztetni a közönséges és az atípusos anyajegyeket, és a már kialakult bőrrákot – hangsúlyozta Pánczél Gitta, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa.
A bőrben, a szövetekben, a szemben már magzati korban megjelennek az úgynevezett melanociták, vagyis a melanin pigmentet termelő sejtek. A sötét színű melanin nevű festékanyag egyrészt a bőrszínért felelős, másrészt kiemelkedő szerepe van a fényvédelemben, mivel képesek kiszűrni a rákkeltő hatású UV sugarak nagy részét. A nyári lebarnulás is védekező reakció, ahogyan elkezd nőni a napsütéses órák száma, úgy termelnek festékanyagot a melanociták, hogy védjenek a káros UV-sugárzástól.
Ha a bőr egy pontján több melanocita gyűlik össze, amelyek a környező szövetekhez kapcsolódnak, anyajegyek jöhetnek létre. Ezek megjelenhetnek a bőr felszínével egy szintben, de ki is türemkedhetnek abból. Ez a folyamat többnyire 20 éves korunkig lezajlik, serdülőkorban és terhesség alatt is fokozódhat az új anyajegyek megjelenése. 40 felett már meglehetősen ritkán alakulnak ki új anyajegyek, a meglévőek pedig a kezdeti besötétedés után visszahalványulhatnak, és fokozatosan eltűnhetnek.
Meg kell nézetni
Minden gyanús bőrjelenségnél ajánlatos orvoshoz fordulni, legyen szó az anyajegy színének, formájának megváltozásáról, szélének elmosódásáról, vérzésről, vagy új bőrképletről – hangsúlyozta a szakorvos. Évente egyszer mindenképpen érdemes dermatoszkópos anyajegyszűrésen részt venni. Ez, a sokszoros nagyítást biztosító, bőrre helyezett mikroszkóp a hámnak azt a rétegét világítja meg, amely szabad szemmel nem jól látható, így minden részlet jobban vizsgálhatóvá válik. Az anyajegyek nagy részénél ez elég is, egy gyakorlott bőrgyógyász nagy biztonsággal meg tudja állapítani, hogy tovább kell-e lépni, vagy jóindulatú pigmentációról van szó. A teljes testtérképes anyajegyszűrésnek és a fotókkal rögzített dokumentációnak fokozott melanoma rizikó esetén van nagy jelentősége). Ilyenkor nagyon fontos tudni, melyik anyajegy változott és melyiket kell eltávolítani. Ebben segítséget jelent a számítógépes szűrés, amellyel nyomon követhetők a változások. Korai felfedezéssel akár súlyos következményeket is megelőzhetők – tette hozzá a szakorvos.