Európai Bizottság;

2019-07-24 10:00:00

Európai kirakósjáték: ki hová kerül Brüsszelben

A tagállamok többsége már megnevezte jelöltjét a következő Európai Bizottságba. A jelölési folyamat augusztus 26-ig tart, utána kezdődik az alkudozás Brüsszel és a fővárosok között.

A november 1-jén hivatalba lépő Európai Bizottságba (EB) eddig 15 tagállam jelölt tagot, de közülük csak öt képviseli a szebbik nemet. Ursula von der Leyen megválasztott bizottsági elnök egyelőre kitart korábbi ígérete mellett, hogy az általa vezetett testület legalább fele nő lesz. Ez azt jelentené, hogy a maradék 13 országból — az Egyesült Királyság október végi távozása esetén csak 12-ből — legkevesebb kilencnek hölgyet kéne küldenie Brüsszelbe. UDL a héten Párizsba, Varsóba és Zágrábba látogat, három olyan tagállamba, amely még nem jelölt biztost. Vizitjének egyik oka, hogy rábírja vendéglátóit egy-egy női politikus indítására. Hírek szerint a franciák erősen gondolkodnak az ötleten, a horvátok pedig hamarosan bejelentik, hogy az Európai Parlament (EP) egyik alelnökét, Dubravka Šuicát indítják a posztért. Több ország azonban vonakodik megfelelni a leendő bizottsági elnök elvárásainak, közéjük tartozik Magyarország is. Orbán Viktor miniszterelnök közölte, hogy a biztosnak jelölt Trócsányi László mellett nem kíván másik politikust javasolni az Európai Bizottságba.

Ursula von der Leyennek nem csak a nemi egyensúly megteremtése okoz majd fejfájást, hanem a tárcák elosztása is. A bizottsági elnök pozícióján kívül csak egy biztosi hely biztos, mégpedig a spanyol Josep Borrellé, aki a külügyek irányítójaként az Európai Bizottságnak is egyik alelnöke lesz. A politikust az állam- és kormányfők jelölték a tisztségre.

Szinte biztosra vehető a tagállamok és az Európai Parlament alkudozásainak eredményeként, hogy Frans Timmermans a bizottsági elnök első helyettese marad, és ugyanerre a posztra emelkedhet Margrethe Vestager eddigi versenyjogi biztos. Kérdés, hogy Timmermans megőrizheti-e mostani portfólióját, amibe beletartozik az alapjogok tiszteletben tartásának uniós szintű ellenőrzése. UVL azt mondta, ő a holland politikusra bízza a döntést, aki keddi nyilatkozatában viszont úgy fogalmazott: a tárcák elosztása a megválasztott bizottsági elnök hatásköre. Vestager korábban azt állította, hogy szívesen megtartaná a versenyjogi tárcát, ettől függetlenül Brüsszelben nem zárják ki, hogy ő kaphatja meg Timmermans eddigi feladatköreit.

A legbefolyásosabbnak ítélt gazdasági és pénzügyi portfóliókra máris több tagállamnak fáj a foga, mint ahány poszt van. Az észt, a görög, az ír, a lengyel, a lett és az olasz kormány már bejelentette, hogy vagy a pénzügyeket, vagy a kereskedelempolitikát akarja, esetleg beérné a versenyjogi ügyek intézésével. Ezek hagyományosan olyan szakpolitikák, amelyekben az EU-nak erős hatáskörei vannak.

Magyarország régóta szeretne egy olyan biztost, aki a közösség bővítési politikájáért felel. Az Orbán-kormány már Navracsics Tibor jelenlegi bizottsági tagnak is ezt szánta, de Jean-Claude Juncker elnök másképp határozott. Trócsányi László is szeretne a csatlakozási folyamattal foglalkozni, de a fejlesztéspolitika sem áll távol tőle, közölte egy friss lapinterjújában.

Az Európai Bizottság megválasztott elnöke augusztus 26-áig várja a jelöléseket az általa vezetett testületbe. Ezt követően kezdődik az alkudozás Brüsszel és a fővárosok között a tárcák elosztásáról. Bizottsági informátoraink szerint UVL átmenetért felelős stábjának tagjai idén nem mennek nyári szabadságra.