munkásszálló;

2019-07-25 07:00:00

Bezárják a botrányos munkásszállót

Önkényes ingatlanfoglaló alakított ki munkásszállót a VII. kerületben – ezt állítja legalábbis a kerületi önkormányzat.

 „Azért, hogy az önkormányzati helyiség eredeti rendeltetési módja helyre álljon, minden szükséges intézkedést megteszünk” – írta közleményében a VII. kerületi önkormányzat ingatlankezelő cége, az EVIN Nonprofit Zrt. Noha a kerületi cég kerülte a világos fogalmazást, alighanem arra utalt ezzel, hogy haladéktalanul bezárnák a Nagy Diófa utca 30-32. szám alatti társasház alatti, nagy vitát kiváltó munkásszállót.

A hét elején lapunk írt először arról, hogy a belvárosi ház lakói egyik napról a másikra arra ébredtek tavaly év végén: egyre több ismeretlent látnak az épület folyosóin. Munkásemberek voltak, de a házba nem dolgozni jöttek, hanem lakni, mégpedig abba két földszinti, a kerület tulajdonában lévő irodahelyiségbe, amelyet munkásszállóvá alakítottak. A lakók kezdetben tűrték a kialakult helyzetet, de mivel egyre többen költöztek a szállóba, elegük lett, hogy átjáróház lett otthonukból. A lakók elmondása szerint az oda érkezők zömében fizikai munkásoknak tűntek, reggelenként kisbusz vitte őket építkezésekre és sokan akadtak közöttük, akik nem is magyarul beszéltek. A közös képviselő megkereste a kerületi önkormányzatot, de sokáig még csak válaszra sem méltatták.

Lapunk is megkereste még a múlt hét elején a VII. kerületi önkormányzatot, amely azonban csak kilenc nap múltán adott ki közleményt. Ebben azt állítják, hogy a korábbi hírekkel ellentétben nem az önkormányzat alakította ki a munkásszállót a földszinti helyiségekben. Mint írták, az ingatlant a Most Lépj Foglalkoztatást Segítő Egyesület „önkényesen használatba vette és ott munkásszállót alakított ki.” Ez azért különösen érdekes, mert ha igaz, akkor több mint fél évig működhetett a város közepén egy illegális munkásszálló. Ez esetben kérdéses az is: miként lehetséges, hogy egy önkormányzatnál több mint fél éven át nem tűnik fel senkinek sem az, hogy önkényesen elfoglalták a került ingatlanát?

Az EVIN Nonprofit Zrt. közleménye kitért arra is, hogy a Most Lépj Foglalkoztatást Segítő Egyesület elnöke jelezte, szerinte van lehetőségük szállás üzemeltetésére, szerződtek az önkormányzattal, de ígérete ellenére sem mutatta be az említett dokumentumot.

A 2016 óta Most Lépj Foglalkoztatást Segítő Egyesület néven működő egyesület bejegyzett célja hivatalosan az: „Az Erzsébetváros területén élő hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásának elősegítése céljából életvezetési tanácsadás, cégekkel való kapcsolatteremtés, konzultációs lehetőség biztosítása, az elhelyezkedéshez szükséges minden lehetséges támogatás megadása”. Ugyanakkor az egyesület elnökének, Sztipich Gábornak a neve számos más, magasépítő, logisztikai, és fuvarozó céghez is köthető tulajdonosként vagy vezetőként. Sztipich Gábor régi motorosnak számít a kerületben, korábban, 2014-es önkormányzati választásokon ötödik volt a kerületi egyesült baloldal kompenzációs listáján. Kapcsolati hálójában munkaközvetítő cég is található. Ehhez nem is kell messzire menni: a Nagy Diófa utcai ház egyik földszinti ingatlanának ajtaján – a lakók szerint a munkásszálló közvetlen tőszomszédságában lévő iroda bejáratán – ott sorjáztak a Sztipichhez is köthető cégek nevei, mellettük pedig a Most lépj egyesületé is. Az üggyel kapcsolatban kerestük Sztipich Gábort is, ám lapzártáig nem tudtuk elérni.

Ottjártunkkor folyamatosan érkeztek a építőmunkások az irodához, munkavédelmi sisakkal, munkaruhában, ám elmondásuk szerint ők csak a munkaközvetítőhöz jöttek. Amikor becsöngettünk egy fiatalember fogadott minket, aki kérdésünkre csak annyit mondott, hogy szerinte semmi köze az irodának bármiféle „munkásszálláshoz”, mivel ők csak „bérlik” az ingatlant, egyebekben pedig nem akart tudni semmiféle munkásszállásról.