oktatás;államosítás;tankönyvek;

2019-07-29 07:30:00

Kényszerpálya: magánkiadós tankönyvek kerültek az államhoz

A szigorítás után nem tudták meghosszabbítani kiadványaik engedélyét és a tankönyvjegyzékre sem kérhették azok felvételét.

Két, tankönyvekkel foglalkozó magánkiadó is átadta több kiadványa kiadási jogát az állami tankönyvkiadónak, miután a törvényi szigorítás miatt nem tudták meghosszabbítani azok engedélyét és a tankönyvjegyzékre sem kérhették kiadványaik felvételét.

A Krónika Nova Kiadó népszerű, Mohácsy-féle irodalomtankönyvei szeptembertől már az Eszterházy Károly Egyetem Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetének (EKE OFI) kiadásában lesznek elérhetők. Hasonlóképp járt a Műszaki Könyvkiadó Hajdu-matek könyvsorozata is.

Megírtuk: 2014 januárjától a kormányzat már nem adott lehetőséget a magánkiadóknak új tankönyvek engedélyeztetésére, az idei évtől pedig – egy újabb törvénymódosítással – már azt sem tették lehetővé számukra, hogy a 2018 végén lejárt tankönyves engedélyeket meghosszabbíthassák. Emiatt több száz népszerű magánkiadós tankönyv került le a tankönyvjegyzékről, a rendelhető alternatív tankönyvek aránya 30 százalékra csökkent. Ez az idei évi megrendeléseken is meglátszott: míg tavaly a tankönyvrendelések mintegy 32 százalékát tették ki a magánkiadók kötetei, idén már csak 14 százalékát.

A legnépszerűbb tankönyvek ügyében több magánkiadó pereket indított, az államot az Oktatási Hivatal (OH) képviselte. A bírák eltérően ítélkeztek: egyesek a tankönyvesek, mások az OH javára döntöttek. Fellebbezések sora indult, néhány ügyben az OH a Kúriához fordult. A vég nélküli jogi csatákat elégelte meg Kuncze Magdolna, a Krónika Nova ügyvezető igazgatója.

– Idén januárban döntöttem úgy, megkeresem az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Oktatási Államtitkárságát, hogy találjunk valami megoldást annak érdekében, hogy az iskolák tovább rendelhessék a Mohácsy-könyveket. Szakmailag helytelennek tartottam volna, ha a pedagógusoknak nem az addig használt tankönyvcsalád kiadványaival kellett volna folytatniuk a munkájukat – mondta lapunknak Kuncze Magdolna. Négy, 9-12. évfolyamokon használt tankönyvről és a hozzájuk tartozó szöveggyűjteményekről van szó, amikből évente 300-400 ezer példányt adtak el.

Az ügyvezető az Emmivel kötött megállapodás részleteiről nem beszélhetett, de azt elmondta: nem ingyen kellett átadnia a kiadási jogokat. Ez azonban nem sok örömre ad okot, a kiadó helyzetén ugyanis nem javít, Kuncze Magdolna szerint várhatóan két éven belül, az új Nemzeti alaptanterv megjelenésével – amellyel már nem lesznek kompatibilisek a mostani tankönyvek – a 23 éve alapított Krónika Nova meg fog szűnni.