egészségügy;Magyar Helsinki Bizottság;Honvédkórház;

2019-07-31 13:39:46

Tíz év után végkielégítés nélkül tették az utcára a Honvédkórház volt ápolóját, mert nem akart katonának állni

Ez törvénysértő, diszkriminatív és méltánytalan, írja a Magyar Helsinki Bizottság. Ingyenes segítséget ajánlanak azoknak, akik hasonlóan jártak.

Diplomás ápoló, ötgyermekes édesanya indított munkaügyi pert korábbi munkahelye, a Honvédkórház egyik intézete ellen, írja közleményében a nőt képviselő Magyar Helsinki Bizottság. Azt írják, ügyfelük 10 éven át dolgozott ott közalkalmazottként, míg

Az Országgyűlés tavalyi utolsó, viharosra sikeredett ülésén ugyanis nem csak a túlóratörvényt és a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt fogadták el, hanem a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szólót is. Ennek lett a következménye, hogy a honvédségnél, így a Honvédkórházban és tagintézményeiben is megszűnt annak a lehetősége, hogy valaki civil közalkalmazottként dolgozzon tovább. A közalkalmazott dolgozóknak csak néhány napjuk volt arra, hogy eldönthessék, vállalják-e az új feltételeket. A Helsinki szerint ugyan az ígéretek szerint az érintettek honvédelmi alkalmazottként valamivel több pénzre számíthattak, mint korábban, ám az új jogviszony szigorúan korlátozza véleménynyilvánítási szabadságukat és gyülekezési jogukat, de még külföldi utazásaikat is be kell jelenteniük a főnöküknek. Azok pedig,

A változásokról szóló minisztériumi tájékoztató szerint nekik a "törvény erejénél fogva" szűnt meg a jogállásuk, ilyen esetben pedig végkielégítés és a felmentési időre járó pénz nem jár. Csakhogy a törvény egyetlen szóval sem mondja, hogy ilyen esetben annak erejénél fogva szűnne meg a jogviszony és ne járna végkielégítés, írják a jogvédők. Hozzáteszik, sok hasonló átalakítás történt már más területeken, és mindenhol járt végkielégítés.

"Tízévnyi, fizikailag és lelkileg is nehéz közalkalmazotti munka után kötelezően háromhavi illetménynek megfelelő végkielégítés dukál. Sok mindent elárul az egészségügyi bérekről az összeg: ez ügyfelünk esetében kevesebb, mint 800 ezer forintot jelent. Mi ennek megállapítását kérjük a bíróságtól" – nyilatkozta Tóth Balázs, az ápolónő ügyvédje.

A Helsinki ingyenes segítséget ajánl az összes, a honvédségtől végkielégítés nélkül utcára tett korábbi közalkalmazottnak. A helyzet törvénysértő, diszkriminatív és méltánytalan, írják.