Kína;USA;Csendes-óceán;rakétaprogram;

Képünk illusztráció

- Kína lépni fog, ha térségébe amerikai rakétákat telepítenek

A saját érdekükben ne adjanak teret a rakétabázisoknak– ezt már a csendes-óceáni térség országainak „tanácsolta” a kínai kormány.

Kína ellenlépéseket fog tenni abban az esetben, ha az Egyesült Államok közepes hatótávolságú rakétákat telepít Ázsiában - jelentette ki Fu Cung, a kínai külügyminisztérium fegyverfelügyeleti osztályának vezetője kedden egy pekingi sajtótájékoztatón.

Fu arra ugyan nem tért ki, hogy pontosan milyen ellenlépéseket terveznek, de – mint az MTI idézi szavait – hangsúlyozta: ahogyan a múltban sem, Kína a jövőben sem fog részt venni nukleáris fegyverkezési versenybe. Ennek valódi haszna nem is lenne, hiszen Kínának az Amerikai Tudósok Szövetsége szerint 290 nukleáris robbanófeje van, szemben Oroszország 1600, valamint az Egyesült Államok 1750 darabos arzenáljával. Egy atomháború során azonban ez néhány száz kínai atombomba is globális pusztulást eredményezhetne.  

A nyilatkozat előzménye, hogy Mark Esper új amerikai védelmi miniszter a hét végi ausztráliai látogatásán azt mondta, az Egyesült Államok hónapokon belül szárazföldi indítású, közepes hatótávolságú rakétákat szeretne telepíteni az ázsiai-csendes-óceáni térségbe. 

Fu óvatosságra intette a térség többi országát is, amelyek közül Dél-Koreát, Ausztráliát és Japánt emelte ki, és azt tanácsolta,

ne engedjék az amerikai rakéták telepítését saját területükön, mert ez nem szolgálná nemzetbiztonsági érdekeiket.

Az amerikai bejelentés után egyébként Ausztrália és Dél-Korea is kijelentette, hogy nem járul hozzá a rakéták telepítéséhez. 

Kína a múlt héten helytelenítette, hogy az Egyesült Államok kilépett az Oroszországgal a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolására megkötött szerződésből (INF). Fu ezzel kapcsolatban úgy vélekedett: a lépés közvetlenül negatív hatást gyakorol a világ stratégiai stabilitására, valamint Európa és az ázsiai és csendes-óceáni térség biztonságára. Washington indoklását, miszerint azért lépett ki a szerződésből, mert Oroszország azt megsértette, Fu Cung kedden ürügynek nevezte, rámutatva: ha valóban úgy gondolták, hogy Oroszország "csal", akkor tárgyalniuk kellett volna Moszkvával az egyezmény felrúgása helyett.

A tisztviselő emellett megerősítette Peking állásfoglalását arról, hogy Kína nem kíván tárgyalásokba kezdeni az Egyesült Államokkal és Oroszországgal az atomfegyverek korlátozásáról, mivel nagyságrendileg szerényebb nukleáris fegyverarzenállal rendelkezik náluk. Ezzel arra reagált, hogy  Donald Trump amerikai elnök múlt pénteken azt mondta: ha lesz új fegyverzetkorlátozási egyezmény az INF helyett, akkor annak Kínára is kell vonatkoznia. 

 Fu Cung szerint Washingtonnak nincs igaza abban, hogy Kína fenyegetést jelent számára, mivel a kínai hadsereg rakétáinak csaknem 80 százaléka közepes hatótávolságú,  ezek a rakéták nem érnék el az amerikai kontinenst; a csendes-óceáni térségbe tervezett, hasonló hatótávú amerikai rakéták viszont elérhetnék Pekinget.

A félelem fokozódik Budapesten is.