Bioritmus;gyerekek;hőség;folyadékpótlás;

2019-08-06 17:17:00

Nem jó, ha csak vizet iszik a gyerek a hőségben

Sem a cukros üdítő, sem kizárólag a víz nem jó megoldás a gyerekek folyadékpótlására, a szakorvos azt ajánlja, az ásványi anyagokat is pótoljuk.

A meleg ellen a szervezet párologtatással védekezik. A folyamat nem működik jól, ha a gyermek nem iszik elég folyadékot, mert a szervezete nem termel elég verejtéket. Egy 30 kilós gyermeknek 1,5-2 liter folyadékot ajánlott meginnia. A szervezet párologtatását az is gátolhatja, ha a gyerek nem jól szellőző, műszálas ruhát visel. A csecsemő bágyadtsága vagy nyugtalansága utalhat arra, ha ezért túl melege van.

Nem tanácsos a gyerekeknek kizárólag vizet vagy ásványvizet adni, ezek ugyanis az izzadással elvesztett ásványi anyagokat nem pótolják – mondta Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára, aki attól is óva inti a szülőket, hogy a kicsik a hőségben literszámra igyák a magas cukortartalmú szénsavas üdítőket és a dobozos gyümölcsleveket, mert nem szolgálják az egészségüket. Napi egy pohár beleférhet, de ne ez legyen a fő folyadékforrás. A gyerekek könnyen rákaphatnak az édes ízre, és csak ezeket akarják majd fogyasztani. A fölösleges cukorbevitel hozzájárul a gyermekkori elhízáshoz, és a fiataloknál is kialakuló inzulinrezisztenciához, ami a 2-es típusú diabétesz kialakulásához vezet.

A szakorvos azt javasolta, tejet, tápszert, kis mézzel édesített házi limonádét, visszahűtött gyerekteát, alkalmanként smoothie-t vagy préselt gyümölcslevet, esetleg levest kapjon a gyerek, mert ezek tartalmazzák a szükséges elektrolitokat is. Ezek a testfolyadékban található ásványi anyagok, amelyek elengedhetetlenek a szív, az idegek és az izmok megfelelő működéséhez. A testben leggyakrabban előforduló elektrolitok: a kalcium, nátrium, kálium, foszfát, klorid és magnézium.

Nem érdemes arra várni, hogy a kisgyerek szól, ha szomjas, javasolt óránként megkínálni egy pohár folyadékkal, erőltetni viszont nem kell; igyon, amennyi jólesik – jegyezte meg Szabó András. Az egyetemi tanár tapasztalatai szerint az is előfordul, hogy a szülők tudják, hogy kánikulában a szokásosnál több folyadékra van szüksége a gyereknek, de túlzásba esnek, és annyit adnak neki, hogy az étvágya is csökken, pedig az is fontos, hogy a gyerek ugyanazt a táplálékot megegye, mint más napokon.

A nagyobb gyermekek még a kiszáradás előtt képesek jelezni a szomjúságukat, de a még nem beszélő kisebbek, csak sírással, nyugtalansággal tudnak jelzést adni. Ha nem kapják meg a szükséges folyadékot, előbb bágyadtak, majd aluszékonyak lesznek. Ez veszélyes, mert a szülőt megnyugtathatja, hogy nem sír már a gyerek. Fontos figyelmeztető jele a kezdődő kiszáradásnak, ha a pelenka tartósan száraz, vagyis hosszabb ideje nem ürít vizeletet, és nehezen ébreszthető – sorolta a szakorvos.

Sokan hiszik, hogy a szervezetet csak a hideg folyadék hűti le, de nem ajánlott, hogy jéghideg üdítővel, teával vagy vízzel oltsa a gyerek szomját a melegben, ezek ugyanis a belső hőt csökkentik, a hőérzet viszont a testfelszín párologtatásával csökken. A folyadékfogyasztás úgy hűt, hogy a verejtékmirigy által kiválasztott víz elpárolog a bőrfelületről. Nyugodtan lehet tehát akár langyos vagy meleg teát is inni, a verejtékezésnek köszönhetően ugyanúgy hűt, mint a hideg folyadék – tette hozzá Szabó András.

A kánikulában órákig a szabadban lévő gyerek könnyen napszúrást kaphat. Ennek tünete lehet a rossz közérzet, aluszékonyság, fejfájás, de sok folyadékkal és hűtéssel egy nap alatt otthon is „meggyógyulhat”. Ha azonban ezekhez a panaszokhoz hányás is társul, mindenképpen orvoshoz kell fordulni – figyelmeztetett az egyetemi tanár.