Hongkong;Hongkongi tüntetések;

2019-08-13 07:40:27

Hongkongi járatok százait törölték kedden is, pedig alig maradt tüntető a reptéren

Reménykedhet Peking, hogy az indokolatlan járattörlések rossz színben tüntetik fel a demonstrálókat.

Több mint háromszáz járatot törölt a hongkongi nemzetközi repülőtér vezetése helyi idő szerint kedden reggel, miután a légikikötőben ötödik napja ülőtüntetés zajlik - jelentette internetes oldalán a South China Morning Post. Mindezt annak ellenére, hogy a reptér újranyitott, teszi hozzá a Reuters. A Hongkong Lantau-szigetén található, a világ egyik legforgalmasabbjának számító nemzetközi repülőterén mintegy 160 kimenő, és 150 beérkező járatot töröltek kedden, azt követően, hogy hétfő délután az összes aznapi, összesen csaknem 180 járatot töröltek.

A végig békésen zajló ülőtüntetés résztvevői még hétfőn éjszaka távozott, kedd délelőttre már alig 50-en maradtak. Csak úgy, mint eddig, továbbra is békés ülősztrájkról van szó.

Carrie Lam hongkongi kormányzó - akinek Pekinghez való lojalitása a tüntetések kirobbantója, és a leváltását követelik - hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a tüntetők "szakadékba taszítják" a várost a "jogállamiság lerombolását" célzó törekvéseikkel. Többek közt a reptér "ellehetetlenítésére" hivatkozva elcsukló hangon állította, Hongkong már nem biztonságos hely. Lam a sajtótájékoztatón elhárította az újságírók kérdéseit az esetleges lemondásáról.

A Hongkongban hónapok óta tartó tüntetéshullámot a már felfüggesztett, de egyelőre vissza nem vont, a kiadatási törvény módosítását célzó törvénytervezet váltotta ki, de fokozatosan általános kormányellenes tiltakozássá alakult. Azóta a rendőri brutalitás, valamint a bevetésre készülő kínai hadseregről érkező hírek csak tovább öntik az olajat a felháborodás tüzére. A demonstrálók a törvénytervezet visszavonása mellett már a többi között Carrie Lam lemondását, valamint a tüntetőkkel szembeni rendőrségi akciók kivizsgálását követelik.

A 7 millió lakosú, különleges közigazgatási státusszal rendelkező város 1997-ben Margaret Thatcher kormányának hála a brit fennhatóság alól visszatért Kínához. A tiltakozók úgy tapasztalják, Peking egyre növeli a befolyását, és ezzel egy időben korlátozza a hongkongi demokratikus jogokat. Alátámasztja ezt az is, hogy Jang Kuang, a kínai kormány hongkongi és makaói ügyekért felelős irodájának szóvivője hétfőn lényegében terroristának nevezte a demonstrálókat.